230 ■en nu komen conservatieve heethoofden, als de correspondent der Illustrierte Zeitung, tot het besluit, dat het gebruik van schilden geene voordeelen aanbiedtin plaats van te zeggen, dat de schil den dan niet sterk genoeg waren. 1) We zullen over het gebruik van schilden, na alles wat we daaromtrent in een voorgaand artikel gezegd hebben, niet meer uitwijden, alleen de aandacht nog vestigen op een plaatje in K. Z. 8-1902 Abbild I, waaruit men duidelijk zien kan, wat een schild van goede afmetingen een dek king geeft. Projectielen. Onze tegenwoordige veldbatterij voert drie projectielsoorten met zich mede. Met het oog op de beperkte munitieuitrusting is het gewenscht dit getal te verminderenliefst zou men een eenheidsprojectiel gebruiken, dat in staat is de taak der drie soor ten over te nemen. Daartoe heeft men in de eerste plaats ge tracht de slechts in zeldzaam voorkomende gevallen noodige kar tets te vervangende G.K. met nul- of schokstelling, op eenigen afstand voor den vuurmond tegen den grond geschoten, kan dit vrijwel. 2) In de meeste Europeesche legers is dan ook de K. bij de veldartillerie afgeschaft. Een ander punt, waarover niet dezelfde eenstemmigheid heerscht, is of de granaat ook vervallen kan. De gewone granaat, zooals zij nog bij 7 cM. L. A. gebruikt wordt, is geheel verouderd. De brisant G-. kan uitsluitend als mijngranaat, dus met groote lading en schokbuis (Frankrijk) of ook tegen levende doelen, dus met kleinere springlading en tijd- schokbuis (Duitschland) gebezigd worden. Deze laatste wijze van gebruik geeft weinig uitwerking en is daarom niet aan te bevelen. G-en. Rohne zelf stelt voor de B. G. bij het materieel '96 door G.K. te vervangen. 3) Of de G. K. voldoende effect tegen weerstandbie- dende doelen heeft, zullen alleen proeven kunnen uitmaken. Bij het Fransche materieel van 75 mM. C/97 schijnt hare uitwerking die der G. nabij te komen 4); bij het bergkanon van 80 mM. (1) Men vindt afbeeldingeu en korte beschrijving van deze proeven in K. Z 8-1902 en in de Illustrirte Zeitung 16 Oct. 1902. (2) „Vollstandig ist zudem die Kartatsche durch das Shrapnel nicht zu ersetsen." Schiessbericht '89. Italië heeft bii het nieuwe Veldgeschut van 7,5 cM. de K. behouden. (3) In K. Z. 8 —1899; Ook in Von Löbell's Jabresberiehte van 1899. (4) „La campagne de Chine et le materiel de 75" par V. Tariel. Rev. d'Art Avril 1902.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 252