281 daarentegen lang niet 1) De meeste schrijvers 2) echter ver klaren, dat G.K. en G. ongeveer dezelfde uitwerking tegen weerstandbiedende doelen hebben. Het Duitsche reglement zegt zelfs, dat het brandstichtend vermogen van de G-.K. groo- ter is. Om deze redenen gelooven we, dat de G.K. best het eenheidspro)ectiel der veldartillerie kan zijn De vorm van het projectiel is van veel gewicht voor het behoud van de snelheid en men bedenke, juist op de eindsnel- heid komt het bij G.K. vuur aan. Gen. Rohne heeft erop gewezen, dat de vormwaarde der Fransche projectielen al bij zonder gunstig is. 3). De kogeltjes hebben tegenwoordig bij de lange kanonnen meestal een gewicht van 10 G het verbaast ons, dat bij het proefgeschut de kogels in de toch eenmaal van elkaar verschillende G.K. van veld- en bergkanon hetzelfde gewicht, n.l11 G. hebben, terwijl de Y0 resp. 440 en 275 M. is en het veldkanon slechts 1000 M. meer maximumdracht heeft dan de bergvuurmond. Hierbij is de kogel of te licht voor de berg öf te zwaar voor de veld. Het materiaal, waaruit de kogel gemaakt wordt, is altijd een of ander loodmengsel, niettegenstaande de warme aanbeveling van wolfram door Ge neraal Wille een tiental jaren geleden. Nu onlangs echter heeft Krupp tegen pantserplaten van 3 cM. dikte, waar hardlooden kogels niet doordrongen, succes gehad met stalen kogels 4). Welk gewicht deze hadden wordt niet vermeld. Er staat ons dus waarschijnlijk eene omwenteling in dit opzicht te wachten misschien ontbrandt ook bij de veldartillerie de strijd tusschen pantser en projectiel, in casu het G.K. kogeltje. Wat nu het nuttig vermogen van de G.K. betreft, dit hangt nauw samen met de inwendige inrichting. 1) Operations dans les oasis sahariennes et emploi des obus allongés" par L. Voinot R. d'A. Aóut 1902. 2) Gabriel Roquerol „Emploi de l'artillerie de campagne a tir rapide." Oberst Bluntschli. Sch-weiz. Z. A. G. 71902 S. 258. Kapt. F. Dell. Krijgsw. 1900/1901 IV blz. 381. „Deze gebrekkige werking is mijns inziens een reden om de mijngranaten bij de kali bers van 90 mM. en minder weg te laten. Dit wordt stilzwijgend door Girardon erkend." 3) Vormwaarde oude Kruppsehe proj. 1, nieuwe van Krupp 0,81, Fransche proj. 0,752. K. Z. 6 1900. Sehiessbericht'89. 4) IC. Z. 8 1902.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 253