233 ■schieten er niet gemakkelijker op gewordenhet Fransche regle ment schrijft dan ook voor, dat wanneer men bij het bepalen der grenzen slechts ééne waarneming krijgt, deze gecontroleerd moet worden en dan schiet men daar nog met salvo's in. 1) Hoeveel te noodiger is zulk eene bepaling, wanneer men op de waarneming van één enkel schot corrigeert! Om de zichtbaar heid van de springwolk te vergrooten wordt de springlading met allerlei rookgevende bestanddeelen vermengd. Misschien is het beter het denkbeeld van den Italiaanschen kapitein Pierucei te volgen en in de G.K. eene bus met sterk rookgevende stof te bergen, welke bus bij het springen loodrecht naar beneden moet vallen. 2) Hu mechanische tijdbuizen nog steeds niet gebruikt kunnen worden, moet de meest mogelijke zorg aan fabricage en opbewa- ring der sasringen besteed worden. Een goede sasring is meer waard dan 100 kogeltjes per projectiel meer. Bij de oefeningen te Babakan kregen wij den indruk, dat de buizen van Krupp veel regelmatiger werkten dan die door de P. W. gemaakt. Trou wens overal hebben de Kruppsche buizen bewezen uitstekend te zijn. 3) Om gewicht te besparen levert Krupp ook aluminium- buizenof deze buizen tegen het Indische klimaat bestand zijn, staat te bezien. De aliminimum legeering, die Ehrhardt bezigt, schijnt in Europa al uit elkaar te vallen. 4) Een punt, dat weieens over het hoofd gezien wordt, is dat eene automatische tempeerinrichting aanwezig moet zijn, wil men eene groote vuursnelheid kunnen bereiken en onderhouden. Zelfs bij een snellaadkanon als het proefgeschut lijkt zoo'n ding onmisbaar, is echter niet aanwezig. 5) Men kan het juist stellen van den sasring niet aan een kanonnier, bewapend met een gewonen tempeersleutel, (1) Reglement prov. I 288. (2) Zie K. Z. 10-1899. (3) „Les fusées Krupp sont les meilleures." Oordeel van de Spaansche oommissie, Termeid in Rev. d'Art. Mars 1901. (4) Mitth. 3-1901. (5) „Cette objection, exacte avec les procéoé3 employés jusqu'ici dans la plupart des artilleries a tir lent ou accéléré, ne parait pas s'appliquer dans la même mesure aux procédés de débouchage mécanique qui ont été introduits avec succes dans les matériels a tir rapide et saus lesquels ces matériels seraient peut-être incapables de donner un bou rendementRev. d'Art. Aout 1902 p. 328.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 255