236 5° Sacrifler les avantages du défilement lorsque les circonstan- ces l'exigeront, notamment pour les batteries qui doivent accom- pagner une attaque. Het Projet de Règlement van 1898 liet zich in 426 minder beslist ten gunste van gedekte stellingen uit; de invloed van schrijvers als Langlois, Percin en ook Roquerol is duidelijk. Zij wijzen erop, dat de door Rohne aanbevolen methode een zeer zwaren handenarbeid van den kanonnier eischt en dat dan nog door den grilligen loop der hoogtekammen slechts een deel dei- stukken zoo kan worden opgesteld, dat zij juist over den kam heenzien; de rest van de batterij staat dan open en bloot. Tot het andere uiterste overgaan en de batterij zoodanig opstellen, dat zelfs de vlam van het schot niet zichtbaar is, 1) willen zij echter ook niet. Dan toch zouden de stukken een 4 M. beneden den kam moeten staan, waarvoor het onmogelijk zou worden de stukken vlug zoover te herstellen, dat zij een directen aanval kun nen afslaan, terwijl dan buitendien de vuurleider niet tevens zelf zou kunnen waarnemen. En dit is een dringende eisch, dat de B. C'. moet kunnen waarnemen van eene plaats, waar hij tevens overzicht over zijne batterij heefthet gebruik van hulpwaarne mers moet uitzondering blijven. Aan dezen eisch kan men met behulp van een ladder voldoen, indien de stukken 2 M. beneden den kam worden geplaatstmen kan dan nog aangespannen in batterij komen zonder gezien te worden. De opstelling wordt dan pas verraden door de vlam van het schot. De voordeelen, aan eene dergelijke opstelling verbonden, komen pas tot hun volle recht, als de vuurmond zelf van schilden is voorzien; artillerie in het bezit van eene kunstmatige dekking kan tevens beter partij trekken van de dekking, die het terrein aanbiedt. Dit klinkt paradoxaal, maar men ga maar eens zelf na hoe men zoo'n batterij met schilden zou beschieten. Staat zij open en bloot, dan is de uitwerking van de volle projectielen, die de schilden treffen, zeer groot; zoodra zij tegen gezicht ge dekt is, zou vuren met volle projectielen, wat zeer nauwkeurige regeling eischt, gelijk staan met munitieverspilling, terwijl de G.K. 1) De onzichtbaarheid van het schot, welke het rookzwakke kruit scheen te beloven, is vrijwel illusoir. De vlam was b.v. in Zuid-Afrika zelfs op 4000 M. nog duidelijk zichtbaar.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 258