237 uit vlakbaangeschut al haar kogeltjes tegen de schilden machte loos ziet afstuiten. Roquerol besluit dan ook, dat men tegen, voor gezicht gedekte, artillerie met schilden slechts G.K. worpvuur met kans op eenig succes kan bezigen. Als gevolg van het bovenvermelde bezitten de Duitschers, „hypnotises par le pointage direct", slechts zeer onvolkomen hulpmiddelen voor de indirecte richtingde Fransche opzet daar entegen, die opzet, vizierkorrel en richtvlak in zich vereenigt, maakt, dat men even gemakkelijk of eigenlijk nog gemakkelijker indirect dan direct richt. 1) Nu maakt het Indische terrein het verplaatsen van veldgeschut, zoowel aangespannen als met han- den, dikwerf onmogelijkeen dringende reden om de richtmiddelen zooveel doenlijk te volmaken en dan schijnt het beginsel, dat aan den Franschen opzet ten grondslag ligt, bijzonder aanbevelenswaardig, al zouden we de detailuitvoering niet zonder voorbehoud kunnen aanbevelen. Zoo lijkt ons het verdeelen van bogen in duizendste deelen van den straal een onnoodige en ongewenschte nieuwig heid. 2) Eindelijk merken we nog op, dat het gebruik van een kijkeropzet eene aanzienlijke vermindering in de LS50 geeft, zoo als gebleken is bij de proeven te Scheveningen met den opzet Van Rojfyen. 3) En wat nu het ingewikkelde van een opzet als de Fransche aangaat, men moet niet vergeten, dat hij kanonterugloop de op zet aan de onbeweeglijk staan blijvende affuit bevestigd is en daardoor weinig te lijden heeft. De artillerist uit de oude school, •die het maximum van geoefendheid vindt in het in galop in batterij komen en zoo spoedig mogelijk afgeven van het eerste schot, zal bezwaren hebben tegen de berekeningen, die het ge bruik van zoo'n opzet met zich brengt. Toch zijn deze al zeer een voudig en kunnen in hoofdzaak door den offlcier-orienteur worden uitgevoerd. Trouwens ons Yoorloopig Yoorschrift op den Veld dienst onderstelt zelfs, dat de B. C. tijd genoeg heeft 0111 allerlei minder belangrijke aanteekeningen te maken 4); die tijd wordt 1) ,Or, nous savons qu'avec de bons instruments de pointa-ge cette question de pointage -direct ou indirect ne sait plus compter." Roquerol. p. 95. 2) Men leze: „A propos du millième" Rev. d'Art. Oct. 1901. 3) Rev. d'Art. Avril 1899; K. Z. 4-1901. 4) A. bijlage IV blz. 143.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 259