238 dan loonender besteed aan het even uitrekenen van de correcties. Bij het gebruik van een opzet als de Fransche behoort ook een instrumentje om zijdelingsche afstanden te meten, verder een kijker, die tevens hoeken meet en een afstandsmeter. Hur. wat een nieuwigheden! Een kijker op drievoet is een belangrijk hulpmiddel voor de waarneming, waarop, het kan niet genoeg gezegd worden, het vóór alles aankomt. Alleen eischt het gebruik van zoo'n kijker eenige oefening. Wij, Indische artilleristen, nemen over het alge meen slecht waar. Verschillende redenen zijn hiervoor aan te- voeren de meesten dienen slechts korten tijd en dan nog met groote intervallen bij den troep; 1) per batterij mag jaarlijks slechts een gering aantal projectielen verschoten worden; het terrein te Babakan geeft een totaal verkeerde voorstelling van het afteekenen der rookwolkennergens in Indië ontmoet men terreinen, waar zoo'n eigenaardige achtergrond is als op het oefeningsterrein der bereden artillerie. Daarom moet elk hulpmiddel, dat de waarneming vergemak kelijkt, dankbaar aanvaard worden. Over afstandmeters is al zooveel gedacht en geschreven en toch is hun gebruik nog steeds tijdroovend en ingewikkeld. De door Gen. Percin aanbevolen methode om den afstand te meten zonder afstandsmeter is al bijzonder eenvoudig en schijnt voldoende nauwkeurig te zijn. 2) Verder stippen we aan, dat bij de Indische bereden artillerie het afstandschatten veel te veel verwaarloosd wordt. De caisson wordt tot nu toe bijna overal door zes paarden getrokken; verschillende schrijvers hebben echter het voorstel gedaan de munitie in tweeradige voertuigen, bespannen met twee paarden, te vervoeren. Zoo kwam de bekende Russische Generaal Engelhardt door proeven tot het besluit, dat men zoodoende 1) In de laatste jaren tracht men dit bezwaar te ontgaan door de officieren, geplaatst in sedentaire betrekkingen, bij de oefeningen in het schieten te detacheeren; het nut van die detacheeringen is vrij twijfelachtig, zoolang de niet-ingedeelde officieren niet verplicht zijn hunne waarnemingen op te teek enen en in te dienen, 2) „Télémétrie sans télémètre". Rev. d' Art. Déc. 1901.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 260