240 mogelijk, dat, als de caisson in haar geheel, met den disselboom naar achteren, naast het stuk geplaatst wordt, er nog genoeg- ruimte van beweging voor de manschappen overblijftde achter wagen zou dan naar voren, de voorwagen naar achter moeten openslaan. Dan is de munitie in den voorwagen slechts ten deele- door het schild van den achterwagen gedekt. Wordt alle munitie in den achterwagen geborgen, dan kun nen caisson en stuk denzelfden voorwagen bezitten, wat een groot voordeel isaan den anderen kant is dan de beweegbaar heid minder, doch niet kleiner dan die van het stuk, maar bui tendien zou dan de achterwagen zeer hoog moeten worden om de projectielen zonder dragers op de aangegeven wijze te kun nen vervoeren. Achter de schrijftafel is niet uit te maken, welke wijze van inrichting der caissons de beste zal zijnbij eene eventueele proef batter ij zou men beide soorten caissons vergelijkend kunnen beproeven. Hoe de uitslag daarvan ook zij, in elk geval zal de caisson van totaal 1150 KG. gewicht een 60 tot 65 patronen van 8 KG. kunnen vervoeren. De voorwagen van het stuk is, zooals reeds gezegd, alleen in gericht tot het daarop meevoeren van manschappen; om voor alle gebeurlijkheden voorbereid te zijn, willen sommigen er misschien een tweetal kartetsen of G.K. in bergen. Doordien de voorwagen zooveel lichter dan het stuk is, behoeven beide niet dezelfde raden te hebben. De raden moeten wel dezelfde afmetingen hebben, maar die der voorwagens kunnen veel lichter geconstrueerd zijn en daardoor minder wegen. Waarom zou dat in Indië niet kun nen, waar in Duitschland bij veel kleiner verschil in gewicht van voorwagen en stuk ook gewichtsbesparing is verkregen door twee soorten raden, respectievelijk 72 en 77 KG. wegende, te bezigen? 1) Om dan de noodige reserve te bezitten is het gewenscht dat stuk en caisson denzelfden voorwagen hebben. Ten slotte merken we op, hoe onpractisch het is in den voorwagen, die bijna nooit bij het vurende stuk zich bevindt, de reservedeelen voor het sluitstuk (platen, ringen, zundgattappen, uitnemers enz.) en de gereedschap pen voor de reiniging van het stuk (oliekannen, poetslappen enz.) 1) Men leze de motiveering in „Die Konstruktion des Rades 96 der deutschen Feld- ar tiller ie" in K. Z. 1-1900.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 262