241 benevens den reserve-opzet te bergenBij nieuw materieel zal elk stuk wel zijn eigen caisson krijgen; daarin zijn alle reserve stuk ken beter bij de hand geborgen. Organisatie. Om de grootte der munitieuitrusting te bepalen, diene men eerst een goed denkbeeld te hebben van de wijze, waarop snelvuurge- schut te velde gebruikt zal worden. Toen indertijd het gebruik van zulk geschut te velde voorge steld werd, werden de voordeelen sterk in twijfel getrokken, om dat met het oog op het munitieverbruik een snelvuurbatterij normaal niet sneller kon schieten dan eene gewone batterij. Men wilde het gebruik van de grootere vuursnelheid slechts tot de be slissende momenten beperken. 1) Een enkele schrijver, als Rohne, t wilde buitendien van de grootere vuursnelheid gebruik maken om het getal stukken per batterij van 6 op 4 terug te brengen. Trou wens eenige jaren geleden had men nog eigenaardige begrippen om trent vuursnelheid; begrippen, die in de reglementen nog zijn terug te vinden. De Indische reglementen onderscheiden stukkenvuur en sectievuur met eene snelheid per batterij van 6 stukken van resp. 3 en 6 a 8 schoten per minuut.Het stukkenvuur is regel, sectievuur wordt gebruikt op afstanden beneden de 500 M., is ove rigens uitzondering. 2) Men stelle zich nu een batterij voor, die tot opdracht heeft eene vijandelijke batterij of infanterie-afdeeling tot zwijgen te brengen of den vijand uit een bepaald terrein- voorwerp of eene aangeven terreinstroolc te verjagen. Dit kan men toch geen uitzonderingsgeval noemen. Die batterij zal tijdens het inschieten van stukkenvuur gebruik maken, maar zoodra zij den juisten afstand bepaald heeft, zou het toch dwaas zijn om niet zoo vlug mogelijk te schieten, dus sectievuur af te geven. Het Schiessbericht '89 zegt zeer terecht: „dass es im Kriege meist nicht so sehr darauf ankommt eine unbegrenzt grosse als vielmehr in sehr kurzer Zeit eine geniigend grosse Wirkung zu erlangen." Men zal aanvoeren, dat de bediening de grootere vuursnelheid 1) Deze redeneering wordt o.a. in Hoogeboom en Pop late druk vermeld. 2) Zie 93 en 94 Leiddraad Schieten uitgaYe 1901 trouwens het Duitsehe regle ment voor het Bnellaadkanon '96 staat op hetzelfde standpunt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 263