245 is twijfelachtig. In elk geval kan, nu de reorganisatie der artillerie dit jaar niet op de begrooting is gebracht, van het verkregen uitstel worden gebruik gemaakt om de voorstellen te wijzigen in verband met het in te voeren snelvuurgeschutzij toch zijn slechts met het oog op snellaadgeschut opgesteld. Over de verdere organisatie der batterij zullen we niet uit weiden alleen moet ons de opmerking van het hart, dat het erg onpractisch lijkt smidse en gereedschappen te vervoeren in zware smids- en voorraadwagens in plaats van in gevorderde karren en dos-a-dos, net zooals de reserve-munitie. Er zouden dan twee bespanningen vrij komen om caissons te vervoeren. Boelver kenners. Bij vele legers bezit de artillerie reeds eigen organen voor de waarneming en de verkenning, zoowel van terrein als van doel, die tevens voor beveiligende opheldering kunnen zorgen. De be naming „doelverkenners" drukt de bestemming dus slechts on volkomen uit. Vooral bij snelvuurgeschut is het dringend noodig, dat een officier aan het hoofd staat van de verkenners der batterij. Men leze slechts de taak van den „officier-orienteur" in de meer malen aangehaalde artikelen van Percin over de „Repartition des feux" en ook in het nieuwe Fransche reglement. Om verder bij de verkenners alleen kader in te deelen, zooals in Oosten rijk geschiedt, 1) lijkt verkwisten van krachten; voor het over brengen van berichten kan de tweede trompetter even goed dienst doen. Wij zijn thans aan het einde onzer beschouwingen gekomen. Ook al wordt ons voorstel, om denzelfden vuurmond als in Eu ropa ook in Indië in te voeren, niet gevolgd, toch hopen wij door dit artikel eenig licht te hebben laten vallen op de nieuwe denk beelden omtrent het tactisch gebruik van snelvuurgeschut en op de hulpmiddelen, die tot dat gebruik noodig zijn. Ten slotte wij zen wij erop, dat, hoe fijner het materieel en hoe grooter de uit werking van het vuur is, des te noodiger het is, dat het perso neel, dus ook de officieren, met de behandeling volkomen ver trouwd zijdat dus bij invoering van modern geschut de meer- 1) Volgens Artilleristische Aufklarungsdienst" door Gustav von Smekal.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 267