"V .A. UFi I .A.. INSTRUCTIE voor de Onderafdeelings-cliefs in de Onderhoorigheden van Atjeli. Uitoefening van het gezag en handhaving. 1De Onderhoorigheden worden beheerscht door bezetting van enkele gewichtige punten aan of nabij de kust als steunpunten voor de scheep vaartregeling en, waar dit tot het breken van het verzet noodig of voor de uitoefening van het gezag wenschelijk is, óók door het binnenland te bezoeken met mobiele colonnes die zoo noodig tijdelijke bivaks kunnen betrekken. Tot dit laatste kunnen ook de bezettingen der eerstgenoemde punten (de posten) gebezigd worden. 2. De taak der in de Onderhoorigheden gelegerde troepen bestaat in: a. het opsporen, vervolgen en onschadelijk maken van niet onderworpen hoofden, van regelaars van den heiligen oorlog en hunne gemachtigden, van bendehoofden en hunne benden en het opruimen van hunne tijdelijke schuilplaatsen en voorraden. b. het uitoefenen van toezicht op de aan ons gezag onderworpen hoof den en bevolking o. a. door het controleeren van het passenstelsel, hand having van het verbod op het dragen van wapens, toezicht op den weg- arbeid der bevolking, reinheid in de kampongs enz., een en ander voor- zoover het Plaatselijk Bestuur daartoe zijn verlangen te kennen geeft. 3. Het Bestuur zij erop bedacht, dat overvalling van bendehoofden met hunne benden gedurende den nacht de meeste resultaten waarborgt. Voor een en ander is een goede spionnendienst volstrekt vereischt; aan de inrichting daarvan wijde het Bestuur dus voortdurend groote zorg. 4. Waar, tengevolge van de invoering der registratie of de heerendien sten, een gedeelte der bevolking hare kampongs verliet en zich in het gebergte nestelde, behooren ook al die tijdelijke wijkplaatsen door de troe pen te worden opgespoord en opgeruimd, ten einde de uitgewekenen aldus te dwingen weder naar hunne kampongs terug te keeren. Vorm van Bestuur. 5. Het inlandsch zelfbestuur blijft in de Onderhoorigheden en voorloopig

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 275