255 Ook mag man a priori niet aannemen, dat de hoofden van landschappen steeds bekend zullen zijn met het verblijf van enkele personen of kleine bendetjes in hun gebied. Er bestaat soms reden dit evengoed te verbergen voor de hoofden als voor ons. In zulk een geval zal moeten worden nagegaan wie wèl met een en ander bekend is geweest en dat zal de strafschuldige zijn. Yerder zij men indachtig, dat te hooge boeten, die achterna verminderd moeten worden, of boeten, waarvan de inning over vele maanden loopt, minder te verkiezen zijn dan lagere bedragen, die geheel eri binnen een behoorlijken tijd voldaan worden. 9. Niet immer behoeft eene boete te bestaan in het betalen eener geldsom. Zelfs verdient het in sommige gevallen aanbeveling om als straf de inlevering van vuurwapenen te eischen. Vooral achterladers moeten worden geëischt, waarbij men dan als toe gift het vijf a tienvoudige getal aan voorladers kan voegen. Bij wanle- vering wordt voor een repeteervuurwapen model '95 een bedrag van 1000.als equivalent gevraagd; voor een Beaumontgeweer 200.a 300.—, andere achterladers fj 150. voorlaadvuurwapenen 20.—. 10. Boeten worden ook opgelegd aan in onderwerping gekomen vijan den en indien noodig ook aan alle personen van eenig belang, die opge roepen zijnde, niet verschijnen en zich daarna geruimen tijd stelselmatig van alle aanraking met het Bestuur hebben gespeend ook al hebben zij geen bepaalde vijandelijkheden gepleegd. Aan beide categorieën van personen moet in den regel ook den eisch gesteld worden van het storten eener waarborgsom (ha'gantjing). Het bedrag dier boeten en eveneens van de waarborgsommen, wordt, indien zij jjf 50. - te boven gaan, bepaald door den afleelingschef of den Gouverneur op voorstel van den besturenden ambtenaar. 11. Als geen zekerheid of groote waarschijnlijkheid bestaat, dat eene opgelegde boete of ha'gantjing zal worden voldaan, verdient het aanbe veling den gestrafte aan te houden tot tijd en wijde aan de gestelde voor waarden is voldaan. Bij wanbetaling eener boete aan een landschap of kampong opgelegd kunnen eenige voorname mannelijke personen gegijzeld worden, tot de boete voldaan is. 12. In bijzondere gevallen kan ook de aanhouding van in het gebergte schuil gehouden vrouwen en kinderen van voorname personen nuttig zijn, om pressie uit te oefenen op den terugkeer van de mannen en vaders. Hiervan moet steeds in het journaal bijzondere melding worden gemaakt. In het gebergte in handen gevallen vrouwen en kinderen van gewone lieden moeten steeds worden teruggezonden naar de kampongs, waar zij thuis behooren.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 277