272 III. Men plaatst het richtvlak zoo goed mogelijk in de lijm standplaats vuurmonddoel op de dekking in het punt R en richt den kijker op het doel (zie fig. 9). Zij de stand van den nonius b.v. 200. Men draait nu den kijker 180° 3140 verdeelingen)' om en richt vervolgens op een wisscher W, die zoodanig op een 50 M. achter de batterij wordt opgesteld, dat deze nieuwe richt lijn R W het achterstuk van den vuurmond ter hoogte van het draagstuk voor het richtvlak snijdt. Zij nu de stand van den nonius b.v. 3400, dan is dus W R P 3400 (3140 -f- 200) 60 °/00. Brengt men nu het richt vlak op den vuurmond over, stelt men den nonius op 3200 (3140 60) en richt men nu op den wisscher, dan zal de lijn 0 3140 van het richtvlak, dus ook de zielas, in de richting Y D' evenwijdig aan R D komen. Men ziet hieruit, dat deze toepassing eigenlijk aan de methode- der richttafel is ontleend. Doordat men met het richtvlak zoo dicht mogelijk bij de lijn vuur monddoel moet gaan staan, zal de hoek W R P klein zijn en be hoeven we dus in de practijk geen correctie voor R p aan te brengen. Beschouwen we nu het geval, dat het doel slechts van een vóór- en zijwaarts gelegen punt te zien is. Hiervoor kan in de eerste plaats gebruikt worden de methode door den heer Win ter aangegeven, die voorgesteld wordt door fig. 6, behoorende bij zijn opstel. Yoor de volledigheid wordt deze hier in't kort behandeld. IY. Zij Y de standplaats van den vuurmond en R die van het richtvlak, terwijl D het doel is (zie fig 10). In R meet men den hoek DRV. Is deze bekend, dan kent men ook zijn sup plement D' V R. Door dus den vuurmond dit supplement rechts van R om te zetten, komt hij in de richting V D.' Wil men den vuurmond juist op het doel krijgen, dan moet dit sup plement dus nog met een hoek verminderd worden, waarvan de tangens gelijk is aan -y doorlezen bleek mij, dat ook in Holland het richtvlak is ingevoerd (doch hier, evenals bij den kijker Rooseboom,, met een cirkelrand, verdeeld in graden en minuten, blijkbaar om in overeenstemming te blijven met den bestaanden tangentenboog). Het voorschrift bevat behalve voor de richting, ook voor de waarneming en peiling vele wetenswaardig heden, zoodat ik de bestudeering hiervan met aandrang durf aanbevelen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 294