282 rein voorwerp gestoken, op het terrein voorwerp door den staart der affnit te laten omzetten, dan loopt dus de vaste lijn van de richttafel en tevens de zielas op het doel uit. Is het terreinvoorwep alleen van een voorliggende dekking te zien, dan orienteert men daar op boven beschreven wijze de richttafel en brengt deze (met behulp van een wisscherj in dien zelfden stand op den vuurmond over. cl. Ba Rooihark. Zij Y de vuurmond en ABC de rooihark, die op een voorliggen de dekking gelegd is (zie fig. 17), terwijl weer bekend is, dat het doel 200 °l oo rechts van het terrein voorwerp ligt. Men plaatst nu de derde losse baak op het getal 200 rechts van het nulpunt en richt over deze en de voorste vaste baak op het terreinvoorwerp. Plaatst men nu den vuurmond met behulp der richtmiddelen in de strek king der beide vaste baken in O en C, dan staat de vuurmond gericht op het doel. Indien de man aan de rooihark en de richter van den vuurmond slechts zorgen in verband met elkaar te wer ken, dan kan de vuurmond op het midden zijner bedding blijven. Deze methode is juist bij kleinen afstand van vuurmond tot rooihark, in welk geval men de hoeken «en A 200 °/0o mag stel len. Feitelijk is dit slechts het geval met den hoek Bij grooten afstand moet men op de rooihark eerst nog eene correctie aan brengen gelijk aan /3, zoodat men de 3de baak moet stellen op 200 tg. (3 (in °loo) om den vuurmond een hoek van 200 °/00 te kunnen omzetten. De grootte van tg (3 vindt men op de wijze, als onder punt b van A is beschreven. e. Be richtschalen Bij gebruik van richtschalen van het tegenwoordig model, zoo als die bij de stalen vuurmonden van 12 cM. voorkomen, moet de vuurmond eerst met 0 correctie op het terreinvoorwerp gericht wordenin dien stand worden de richtschalen neergeslagen en twee overeenkomstige getallen van vóór- en achterrichtschaal door een krijtlijn verbonden. Is de om te zetten hoek niet te groot (bij den Hw. maximum 56 °/00 en bij den mortier 100 °/00), dan kan met behulp der richtschalen een nieuwe krijtlijn aan gegeven worden, die den gevraagden hoek met de eerste maakt, waarna de vuurmond boven deze nieuwe krijtlijn wordt gebracht.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 304