283 Is de hoek te groot, dan moet de achterrichtschaal met een meter verlengd worden, en op deze wijze de hoek worden omgezet. Bij gebruik van de hierboven voorgestelde richtschalen, zou men den vuurmond eerst op het terreinvoorwerp moeten richten om het richtschaalverschil te kunnen bepalen. Is dit geschied, dan kan men het richtschaalverschil vermeerderen of vermin deren met den opgemeten hoek, waardoor een ander richtschaal verschil verkregen wordt. Om nu den vuurmond op het doel te krijgen, heeft men er dus slechts voor te zorgen, dat dit nieuwe richtschaalverschil gegeven wordt. Heeft men met een opstelling van meerdere vuurmonden te doen, dan kan men de hoeken, die de andere vuurmonden moeten omgezet worden, gemakkelijk berekenen met behulp der methode, hiervoor bij de bespreking der dubbele evenwijdige correctie aan gegeven. Bij gebruik van de richttafel kan men in toepassing brengen hetgeen hieromtrent gezegd is bij punt c van A. Nog een enkel woord over het richten bij nachtdat tot geen der hiervoor beschouwde gevallen gerekend kan worden. Wil men des nachts een vuurmond richten, dan zal men hem overdag in de richting moeten brengen en deze richting hierna aan eenig punt vastleggen. Het geval toch, dat het doel behoorlijk verlicht is, in welk geval men met verlichte richtmiddelen den vuurmond in de rich ting zou kunnen brengen, zal wel tot de zeldzaamheden belmoren. 't Vastleggen der richting, die overdag bepaald is, kan op verschillende wijzen geschieden. Laat het terrein en de weers gesteldheid dit toe, dan is het 't meest gewenscht van een ver licht hulprichtpunt (liefst achterwaarts) gebruik te maken, aan gezien hiermede het vlugst de zijdelingsche richting kan gegeven worden. Overdag wordt dan de stand van den dwarsarm of van ■den kijker (bij het richtvlak) bij richting op dit hulprichtpunt, b.v. een staak, waaraan een lantaren is opgehangen, bepaald en aangeteekend. Is dit middel niet mogelijk, dan kan, wanneer de vuurmond van richtschalen voorzien is, met behulp hiervan de rooilijn, loopende naar het doel, worden aangegeven en t.o.z. van deze lijn des nachts de zijdelingsche richting gegeven worden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 305