284 Een ander middel is het spijkeren van latten langs de buiten zijden der raden en den staart der affuit of het trekken van krijtlijnen hierlangs. Na ieder schot moet dan de vuurmond weer tusschen de merkteekens gebracht worden. In alle bovengenoemde gevallen moet de hoogterichting met behulp van het quadrant gegeven worden. Hiermede aan het einde mijner beschouwingen over de richting bij de vestingartillerie gekomen, hoop ik iets te hebben bijgedra gen om de kennis over dit onderwerp de vermeerderen. Veel mag ik niet verwachten, want 't meerendeel van 't bovenstaande moetT ten minste bij het onbereden gedeelte van het wapen, als bekend worden ondersteld, aangezien hierbij reeds veelvuldig van het Hol- landsche „"Voorschrift op den batterijdienst enz." wordt gebruik gemaakt. Van eene beschrijving der instrumenten heb ik mij, om niet te uitvoerig te worden, onthouden. De in Nederland gebruikte zijn toch bij ieder artillerist bekend, terwijl de heer Winter ons van het richtvlak van Roijen een zoo duidelijke beschrijving heeft gege ven, dat hier moeilijk iets aan toe te voegen zou zijn. Zooals reeds in 't begin is gezegd, heb ik mijne beschouwingen voornamelijk ontleend aan genoemd Hollandsch Voorschrift, de Revue d'artillerie (1899-1900), 't opstel van den kapitein v. Roijen in den Militairen Spectator 1896 en dat van den heer Winter in n°. 5 van den jaargang 1902 van dit tijdschrift. Semarang30 October 1902. L. Willëmse. 2de Luit7", der Artillerie.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 306