287 De afdeeling projectielwerkplaatsen dient tot verdere bewer king der geperste projectielen, welke in de afdeeling vulplaatsen en laboratoria gevuld worden, waarbij de afdeeling kardoeshul- zenfabriek de messingen kardoeshulzen levert. De Kleingeschossfabrik" levert projectielen met stalen man tel voor infanteriegeweren van elk kaliber. De ijzergieterij en machinenfabriek levert tandraden van aller lei soort, machinaal gevormd, van eene middellijn tot 5 M. toema- chinedeelen van tot 10000 KG. gewicht, ruw en geheel afgewerkt. Voorts de inrichting tot het walsen van buizen. b. De afdeeling Rath bij Dusseldorf verschaft werk aan 1000 arbeiders. Er zijn 33 stoomketels, m.i. van 4 locomobielen met 2500 M2. verhittingsoppervlak, 20 stoommachines met 4350 paardekrachten en 5 dynamo's met 300 paardekrachten in wer king. De afdeeling wordt door een zijspoor met den staats spoorweg en door een eigen spoorweg met de afdeeling Dussel dorf verbonden. Het staalmateriaal, dat in de afdeeling Dusseldorf verwerkt wordt (Siemens-Martin en kroezengietstaalnikkel-, wolfram-, chroom- en andere speciaal-staalsoorten) wordt in de afdeeling Rath verkregen. Behalve de kleinere werkplaatsen telt deze afdeeling de vol gende onderafdeelingen: 1. De staalfabriek met 3 basisch gestelde Siemens-Martin ovens van 15 ton inhoud ieder en 1 zuur gestelden Siemens-Martin oven van 9 ton inhoud voor het bereiden van vloeistaal van uitste kende smeedbare hoedanigheid en staal van elke hardheid tot eene hoeveelheid van 40000 ton per jaar; verder de inrich ting tot het bereiden van kroezengietstaal met eene eigen giet- kroezenfabriek, waarin geschutstaal en gietstaal voor andere artilleristische en ook industrieele doeleinden vervaardigd wordt. Als specialiteit levert deze inrichting nikkelstaai van 2 tot 30% nikkelgehalte en chroomstaai, getrokken, gesmeed en gewalst, ruw en bewerkt, voor machinedeelen, vuurmonden, geweerloopen, instrumenten, enz. Tot bewerking en vervorming der in de staalfabriek verkre gen lingot 's dient: 2. De smederij met bijbehoorende radband- en radwalsen (3

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 309