10 door zijn gansche optreden toont, als leider te kunnen fungeeren. Men mag ten deze niet oordeelen naar enkele op zich zelf staan de gevallen. De oudere, zoowel als de jongere, is mensch, en mits dien onderhevig aan invloeden, die het alleszins mogelijk maken, dat soms in strijd met het zooeven gezegde gehandeld kan wor den, zonder daarom het recht te hebben tot gebrek in de leiding- bij den een, of tot onhandelbaarheid van den ander te mogen besluiten. Nochtans moet, op grond van hetgeen we hiervoor over het wezen van gezag opmerkten, noodwendig volgen, dat het maar steeds zijn toevlucht zoeken tot dwang en straf als onomstootelijk bewijs kan gelden, dat de intellectueele en mo- reele superioriteit bij den meerdere niet bestaat, en deze dus als chef onbruikbaar is. In waarheid bestaat er geen beter middel om den graad van geschiktheid van eenig troepenchef te bepalen, dan hem te beoordeelen naar de wijze, hoe hij zijne onderhebbende offi cieren leidt. Immers, niet alleen dat daaruit kan blijken of en in hoeverre hij door zijn geestelijk overwicht invloed op hen uitoefent, maar dezelfde capaciteiten, welke bij die leiding te pas komen, zijn ook juist die, welke van hem als aanvoerder moeten worden geëischt. Dit geldt zoowel in de hoogere als in de lagere rangen. Steeds staat het meerdere of mindere gees telijk overwicht van een officier in rechte reden tot diens bruik baarheid te velde, natuurlijk daarbij het physiek onbesproken latende. Nimmer kan een chef, die verstandelijk of moreel zwak staat, kracht schenken aan hem, die zich boven die zwakte ver heven mag rekenen, en de impulsie tot groote daden zal nim mer van een zoodanig superieur uitgaan, omdat hij bij gebrek aan geestelijk overwicht zijn kleinheid te veel gevoelt, waar door hij niemand, en allerminst zich zelf, voor het grootsche bezielen kan. Bij de tegenwoordig hoog opgevoerde verstandelijke ontwik keling is het voor den ouderen officier niet gemakkelijk, een intellectueel overwicht te kunnen doen gelden. De klacht, dat op de scholen te veel leerstof verwerkt moet worden, is algemeen, maar ook aan de militaire onderwijsinrichtingen doet men aan overlading. Hoe schadelijk dit werkt op het karakter der jon-

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 30