299 •cM. (long Tom) van Krupp en Creusot en uit 48 snelvuurka nonnen van 14,5 pond van Schueider-Canetverder beschik ten zij aan machinegeschut over de 3,7 cM. automatische Vicker- Maxim kanonnen (pom-pom), waarmede bij gericht vuur 60 en bij snelvuur 300 schoten in de minuut afgegeven konden worden en de 11,4 en 7,65 mM. mitrailleur. Al spoedig bestond het veld- en lichte steilvuurgeschut der En gelschen uit 360 en 72 vuurmonden, dat der Boeren uit 60 en 12, het zware geschut der Engelschen uit 110 en dat der Boeren uit ongeveer 50 vuurmonden, het machinegeschut der Boeren uit 6 batterijen ponr-ponrs en 50 mitrailleurs, dat der Engelschen uit 60 half-automatische maxims. In uitwerking stonden de Boeren vuurmonden boven die der Engelschen en waren zij ook bewegelijker. Nog zij opgemerkt, dat de Engelsche batterijen beschikten over seinpersoneel en over afstandmetersen dat voorts ten dienste van het Engelsche leger vrij wel alle middelen stonden, die de tech niek voor oorlogsdoeleinden heeft uitgevonden. Bij de samenstelling der reglementen van het Engelsche leger hadden de Duitsche tot grondslag gediend. De Boeren werden in het begin van den oorlog ter zijde gestaan door den Franschen kolonel de Villebois de Mareuil en de gewezen Pruisische artil lerie-officier Albrecht. Op het Westelijk operatietooneel beschikten de Engelschen tot ontzet van Kimberley aanvankelijk over 5 veldbatterijen en eenige marinekanonnen, de Boeren over 18 vuurmonden. Den 8en December 1899 begon Generaal Methuen met marine- geschut de hoogten bij Magersfontein, waarvan vermoed werd, dat zij door de Boeren bezet waren, te doen beschieten, om nauw keuriger gegevens omtrent zijn tegenpartij te verkrijgenDe Boeren beantwoordden dit vuur niet; hun stellingen lagen 200 M. vóór den voet der heuvels Zonder eenig gegeven te hebben verkregen, begon Methuen den 10en om 2 uur n.m. den opmarschde geheele artillerie was bij de voorhoede ingedeeld. Op 3500 M. van de vermeende Boerenstellingen werd het vuur op de heuvels geopend, doch geen antwoord volgde van Boerenzijde.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 321