302 gelschen over steilvuurgeschut, dat hen in staat stelde de aan vallers te steunen, tot deze op 150 M. van de stelling gekomen warenook dan had het vuur niet behoeven te zwijgen, maar had het overgebracht moeten worden op het terrein achter de stelling. Bij de Boeren kwamen dergelijke feiten weinig voor, vooral ook, omdat hun verkenningsdienst uitstekend was, en zij van hun hooger gelegen stellingen gewoonlijk ruim uitzicht hadden. Echter viel bij hen op gebrek aan vuurdiscipline te wijzen, zegt de schrijver. Bij Dundee, waar zij het Engelsche kamp op 5' K.M. afstands verrassend beschoten, staakten zij het vuur, toen de eerste projectielen hen bereikten. Eveneens staakten zij bij de Tugela het vuur, toen nog slechts geringe verliezen geleden waren, terwijl zij bij Magersfontein het vuur eerst openden tegen vijf uur 's avonds, niettegenstaande het volle vijandelijke artille rievuur op hun infanterie gericht was. Doch hier tegenover staan teiten als de volgende. Bij de derde poging van generaal Bulier tot ontzet van Lady- smith openden vier Boerenstukken het vuur, waarop zij onder vuur genomen werden door geheel de beschikbare Engelsche artil lerie, waaronder zwaar geschut. Toch gelukte het den Boeren de batterijen en de Engelsche infanterie tot teruggaan te dwingen. Bij de Modderrivier nam de artillerie der Boeren 1 veldbat- terij en 2 zware vuurmonden in het centrum en 1 veldbatterij met eenige Maxims op elk der vleugels eerst den strijd op met de rijdende artillerie, wendde zich daarna tegen de aanvallende infanterie, nam intusschen een bataljon onder vuur, dat zich zij waarts verplaatste en vuurde vervolgens op de Engelsche veld- batterijen, die zij zware verliezen toebracht. Niet alleen wat haar vuren betreft, maar ook uit een tactisch oogpunt was het optreden der Boerenartillerie hier uitstekend; veel hadden ze echter ook te danken aan hun geschut, dat beter was dan dat van hun tegenstander en met tijdbuis 600 M., met schokbuis bijna 3000 M. verder schoot. De geringe verliezen bij de Boeren waren deels een gevolg van hun hoogere opstelling, waardoor den Engelschen het waarnemen zeer bemoeilijkt werdBovendien dekten zij hun stukken uit-

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 324