303 •stekend, zoowel door maskes als door ingravingen, waarbij zij de uitgegraven aarde niet als borstwering gebruikten. Ook de schilden der Maxim-Nordenfelts boden uitnemende dek king, zoodat deze vuurmonden den strijd tegen overmacht zon der bezwaar konden volhouden; het 50 K.G. meerdere gewicht dei- schilden was geen bezwaar ze tegen steile hellingen op te trek ken. Nog verzekerden de Boeren zich een voordeel door hun stuk ken niet op regelmatige afstanden op te stellen; tot 250 M. tus- schenruimte werd genomen. De Engelschen schoten zich op het best zichtbare stuk in en •verdeelden daarna reglementair hun vuur, met het gevolg, dat geen uitwerking werd verkregen en de Engelsche vuurmonden de een na den ander door de overige onzichtbaar opgestelde Boe- renstukken buiten gevecht werden gesteld Ook liet de bedrevenheid in het schieten bij de Engelschen veel te wenschen over, waardoor de Boeren, eveneens door hun groote vaardigheid in het afstanden schatten en hunne uitste kend gekozen stellingen, bijna altijd in het voordeel bleven. Aan Engelsche zijde is herhaaldelijk het gemis aan een voldoend aantal zware houwitsers gebleken. Bij Magersfontein beschikten zij over zes van die vuurmonden en bij Spionkop slechts over vier, waarmede geen afdoend resultaat verkregen kon worden. Alle, op het verschanste laager van Cronjé gedane, aanvallen van 19 tot 26 Februari 1900, waaraan 120 veld vuurmonden deel namen, misluktende zoo practisch in den grond aangelegde Boerenloopgraven waren met vlakbaangeschut niet te treffen. Den 20en werden vier houwitsers in batterij gebracht, die wèl verliezen toebrachten, maar niet in voldoende mate om de Boeren den strijd te doen stakenLater werden n og wel acht van die vuurmonden aangevoerd, maar hun aantal was toen nog on voldoende. De Boeren maakten uitstekend gebruik van hun zwaar geschut, dat zij uit de forten van Pretoria hadden gehaald en overal, waar het hun goed dacht, in batterij brachten; zelfs bij achter hoedegevechten gebruikten zij het, zonder dat daarbij ooit een vuurmond den Engelschen in handen viel. Uit het voorgaande besluit de schrijver o. a.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 325