306 king staande macht. Ook kenden hij- en zijn stafofficier het ge vechtsplan voor de hoofdmacht en wisten zij, dat, door terug te trekken, de linkerflank daarvan zeer blootgesteld werd. Voorts hoopte hij tegen den middag teruggeroepen te zullen, worden en meende hij, wat er ook mocht gebeuren, het tot zoo lang vol te kunnen houden. De Nicholsonsnek werd bezet. Daar aangekomen, bleek zij te uitgestrekt te zijn om geheel te worden bezetde lengte bedroeg een mijl, de breedte een vier honderd meter. In groote trekken den vorm van een schoenzool hebbend, kon kolonel Carleton slechts hopen het kleine stukje vast te houden, dat den hiel voorstelde. De heuvels rondom boden den Boeren aanvaller dekking. Niet ontmoedigd nochtans, gaf hij onmiddellijk orders om van losse steenen kleine borstweringen op te werpen, waarmede men gereed was, toen de dag aanbrak en de eerste schoten uit de Mausers vielen. Gelegenheid, om met generaal White in verbinding te komen, ontbrak geheel, omdat de heliograaf met de muildieren verdwenen wasvergeefs werden daartoe met het deksel van een biscuitblik pogingen aangewend. Een kaffer, afgezonden met de belofte van een groote belooning, kwam nimmer terug. In het Zuiden, waar het vuren van het geschut der hoofdmacht gehoord werd, nam men den ballon waar, maar alle pogingen om zijn aandacht te trekken mislukten. Inmiddels nam het vuur der Boeren voortdurend in hevigheid toe. Twee compagnieën van de Gloucesters, die opgesteld waren, aan het einde van de zool om den vijand te beletten den hiel te naderen, werden omtrokkenze gingen terug, doch leden, zoo dra ze achter de dekkingen uitkwamen, zware verliezen. Langzaam, doch zeker, kwam het vuur der Boeren naderbij. Een enkele maal zag men een zwarte gedaante van achter de steenen oprijzen, maar dit was alles, wat van den vijand was waar te nemen. In de lange uren, dat ze daar lagen, was er tijd te over tot den ken en wellicht kwam bij enkelen de gedachte op, dat hun alle voorbereiding tot een dergelijken strijd had ontbroken bij de ma chinale oefeningen in het kampement en de jaarlijksche schietoefe ningen met een beperkt aantal patronen op vaststaande doelen, op- bepaalde afstanden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 328