307 - Van uit hun stelling konden de Engelschen den strijd der hoofd macht waarnemen, doch dit was geen opwekkend schouwspel. De G. der Boeren sprongen te midden der Engelsche batterijendie der Engelschen een eind vóór hun tegenstanders. De Long Toms wierpen hun zware projectielen eveneens in de batterijen op af standen, waarop zij niet door het Engelsche geschut te bereiken waren. Gaandeweg verminderde echter het vuur en zag men de hoofdmacht op Ladysmith terugtrekken. Om elf uur begreep de colonne Carleton, dat ze aan haar lot overgelaten was. Ze was toen zes uur onder vuur met stijgende verliezen en steeds verminderen den munitievoorraad. Negen en een half uur hielden ze den strijd vol en moesten zich toen overgeven. In den namiddag kwam een trompetter van de Ieren in Lady smith met de mededeeling, dat de twee regimenten de hoofd macht gedekt hadden ten koste van hun bestaan. Belangwekkend is het hier ook in het kort te vernemen, wat in het werk van Ch. de Wet „De strijd tusschen Boer en Brit" omtrent dezen strijd vermeld wordt. In den vroegen morgen van den 30en November het gedreun van zwaar geschut hoorend in de richting van de Transvaalsche stellingen, trok commandant Steenekamp derwaarts met driehon derd man, waaronder zich ook de schrijver bevond. Hij zegt: „Wij moesten den kop ten zuiden van Nicholsonsnek voorbij, „en wat zagen wij, toen wij daar tegenover kwamen? De kop was „door Engelschen bezet!.. Commandant Steenekamp en ik „besloten den berg met de driehonderd man, die wij bij ons had- „den, te bestormen. Wij deden dit en het gelukte ons het noor- „derpunt in bezit te nemen. „Daarboven ontdekten wij, dat de troepen meestal in posities „waren, van het midden des bergs tot naar het zuiderpuntZij „wachtten geen oogenblik, nadat wij den top bereikt hadden, „maar openden een hevig kleingewerenvuur op ons, hetwelk wij „even heftig beantwoordden. „Na eenigen tijd zoo bezig te zijn geweest, zagen wij in, dat „er geen andere weg voor ons open was, dan vechtende van „positie tot positie al dichter tot de Engelschen te genaken. „Ik kon nu zien, dat de berg een langwerpige was, die naar zijn

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 329