- 311 mogelijkheid, dat daar weerstand zou kunnen worden geboden.. Zoo vast rekende men daarop en zoo onvoldoende was de ver kenning, dat een troepenmacht, even sterk als de onze, zich met verscheidene kanonnen binnen 7 mijl van ons kon opstellen, zon der dat wij er iets van wisten. Het denkbeeld, duidelijk zelfs voor den niet- militair, dat juist een rivier een geschikte plaats is voor een hardnekkigen tegenstand, schijnt niet bij de Engelsche aanvoerders te zijn opgekomen. Het is misschien niet „fair" den aanvoerder hard te vallen over een zaak, waarvan hij al de nadeelen ondervond, maar het is in tegenspraak met alle gezond verstand aan te nemen, dat het noch aan de cavalerie, noch aan den staf zou te wijten zijn, dat men zóó geheel onbekend met den toestand was. Den 28en Nov., 's morgens vroeg, werd den Engelschen troepen gezegd, dat ze onmiddellijk zouden afmarcheeren en hun ontbijt zouden krijgen, zoodra de Modderrivier bereikt was een droe vige scherts voor hen, die het er levend afbrachten. Het gaf hun een rustig gevoel, dat de kopjes voor een poosje verlaten werden en zich een groote vlakte vertoonde, die zacht- hellend afliep, tot waar in de verte een groene lijn den loop der rivier aangaf. Aan de overzijde lagen vredig en stil enkele verspreide wonin gen, w. o. een hotel, te midden van een bloeienden tuin. Aan de deur stond de kleine, donkere, gevreesde Cronjé de naderende co lonne gade te slaan. De maatregelen, die hij getroffen had, waren even eigenaardig als meesterlijk. In tegenstelling met de gewone militaire opvat tingen omtrent de verdediging van rivieren, had hij zijn man schappen op beide oevers gedekt opgesteld, en wel degenen, waarin hij het minste vertrouwen had, aan de zijde der Engel schen, zoodat ze konden terugtrekken onder het vuur van hun onverschrokken kameraden. De ingravingen waren zoodanig aangebracht, dat op sommige plaatsen een drievoudige vuurlinie was ontstaan. De artillerie verscheidene zware stukken en een aantal machi nekanonnen, w. o. een pom-pom was uitstekend opgesteld aan de overzijde van den stroom; niet alleen had men gezorgd voo#

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 333