313 ze de zware stukken tegenover hen niet tot zwijgen brengen. Een derde batterij kwam van de achterhoede aanrijden, onver wacht en eerst onbekend; de doodvermoeide paarden werden haastig voortgejaagd. Het was de 62e veldbatterij, die in 20 uur, 32 mijl had afgelegd en, het vuren in front hoorende, met in spanning der laatste krachten naar de vuurlinie snelde. Wij hadden, zegt de schrijver, 12 veldvuurmonden en de marine kanonnen tegenover de onzichtbaar opgestelde stukken van den vijand. De Gr. vlogen over en weer en de uitgeputte manschappen van de 62e batterij vergaten hun vermoeienis. De halve batterij bevond zich binnen de grens van het werkzaam geweervuurde officieren en de bespanningen waren het doel van het heftig vuur der Boeren. Langzamerhand kreeg het Engelsche artillerievuur de overhand. Een van de zware Boerenvuurmonden was buiten werking ge steld, de andere werd 500 M. teruggetrokken. Het infie. vuur ra^ telde echter nog onafgebroken voort van achter de dekkingen en verhinderde de Engelsche vuurmonden te naderen. De Guards werden door de Rietrivier, die zich bijna in een rechten hoek met de Modderrivier vereenigt, verhinderd een flank beweging te maken om de vijandelijke linie te omtrekken. Intusschen werd er op den linkervleugel der Engelsehen een beweging geleid, die hun de overwinning bezorgde. Aan die zijde was er ruimte tot ontwikkelen, waardoor het een deel der 9e brigade met moeite gelukte de overzijde der Modder rivier te bereiken. Tusschen drie en vier uur N. M. had een voldoend sterke af- deeling Engelschen stelling genomen op de rechterflank der Boe ren deze flank verdedigden zij krachtig tot de duisternis inviel, wel begrijpende, dat het van hen afhing aan welke zijde de over winning zou zijn. Toen de Engelschen den volgenden morgen hun zware taak wilden hervatten, vonden ze niet anders dan een verlaten dorp, een reeks ledige woningen en een aantal lêege kisten van Mauser patronen om aan te toonen, waar hun hardnekkige tegenstander gestaan had. De uitkomst van dit gevecht bewijst, zegt de schrijver, dat zij gelijk hebben, die beweren, dat het van nu af niet meer mogelijk

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 335