320 plaats hebben. Het oprichten eener tweede brigade zou men; desnoods voorloopig kunnen uitstellen, totdat de veldbataljons van Atjeh terug zijn. Het is vooralsnog niet te overzien, wan neer dat oogenblik gekomen zal zijnhet staat evenwel bij ons vast, dat zij mettertijd Atjeh zullen kunnen verlaten om op Java de gewone vredesgarnizoenen te betrekkenIn afwachting daar van organiseere men het 3® regiment als eene halve gemengde brigade, welke door toevoeging van tijdelijke formatiën, zooals het in 1902 opgerichte reservebataljon, en van troepen, die bij het uitbreken van den oorlog van de buitenbezittingen op Java aankomen, zoo noodig tot eene geheele brigade kan worden uitgebreid Ten slotte meenen wij te mogen opmerken, dat de oorlog voering tegen den inlandschen vijand een hooger verband dan dat van het bataljon meer heeft geëischt dan de Heer S.v.W- meedeelt Op blz. 437 lezen wij nl..daar wij in den regel bij binnenlandsche expeditiën in betrekkelijk kleine verbandep en gedurende niet te langen tijd optreden, was het voor de onderdrukking van eenigszins ernstig verzet slechts zelden noo dig grootere verbanden dan het bataljonsverband te scheppen". Welke beteekenis het woordje „zelden" hier heeft, moge blijken uit het volgende, waar de sterkte aan infanterie van eeni'ge ex peditiën is meegedeeld Bali 1848; 2 bataljons. Bali 1849: 4 le Boni-Expeditie 1859: 3 bataljons 2e Boni-Expeditie 1859: 2 bovendien waren ter be schikking van den expeditiecommandant gesteld veldbataljon en het garnizoens bataljon van Celebes. P Atjeh Expeditie 1873: 3 bataljons infanterie van het leger, 1 bataljon barisan. 2' Atjeh Expeditie 1873: 3 brigades a 4/2 bataljons. Edi 1890 2 bataljons, waarvan één a 3 compagnieën. 1 compagnie, geformeerd uit de bezetting van Edi. Lombok 1894: aanvankelijk 3 bataljons, na den overval: 4 van het leger en 1 bataljon barisan.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 342