326 Nieuws is het niet, doch daar het op dit alles in de tegen woordige oorlogen zal aankomen, dient bij de opleiding de sol daat daarin niet alléén uitstekend te worden geoefend, maar zullen ook officieren en kader zich steeds en onder alle omstandigheden rekenschap moeten geven van den toestand van het terrein en de voordeelen, welke het aanbiedt, zoodat zij zich ten slotte den waren terrein blik eigen maken Als van zelf kom ik dan aan die oefeningen, waarmede de- titel van dit opstel in verband staat, n.l. de pionieroefeningen. Volgens de A.O. 27/1897 beschikken de veldcompagnieën o.m. over 50 pionierschoppen, 10 pikhouweelen, 4 bijlen, waarvoor in rijd van oorlog (in tijd van vrede niet) hoogstens 9 koelies wor den beschikbaar gesteld. Ik zal hier geen opsomming geven van de misères, waarmede ieder compagniescommandant te kampen heeft, die zijne compagnie in alle opzichten gevechtsfahig wil makenmaar,... zonder in eigen zak te tasten komt hij er niet, en als hij dat niet wil of wenscht, lijdt de compagnie en dus ook hijzelf eronder. Dit nu is vooral van toepassing op de pionier oefeningen, wanneer die gehouden zouden worden, zooals de oor- logspractijk het eischt en dat is niet de schuld van de comman danten van korpsen enz. enz. integendeel In de eerste plaats die weinige pioniergelden, maar dan in de tweede en voornaamste plaats is de schop zelve de oorzaak van alle kwaad. Daargelaten of het pioniergereedschap in oor logstijd voldoende zal wezen, zijn er omstandigheden, welke her ziening van het pioniergereedschap dringend noodzakelijk maken en tevens aantoonen, dat de tegenwoordige pionierschop niet meer aan de eischen des tijds voldoet. Alvorens op de feiten te wijzenr die de invoering van een draagbare schop ten voile motiveeren,. wensch ik eerst de aandacht te vestigen op eenige oorlogshan delingen, welke in den oorlog met een B. V. op den voorgrond zullen treden. Aannemende, dat wij met onze betrekkelijk geringe troepen macht genoodzaakt zijn den oorlog offensief-defensief te voeren en de handelingen van den kleinen oorlog den hoofdschotel zul len vormen, denk ik mij in de volgende gevallen het bezit van draagbaar pioniergereedschap voordeelig, ja zelfs onontbeerlijk en daardoor ook het nut ervan bewezen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 348