327 le Het aanbinden van het sleepend gevecht (onophoudelijk: teruggaan en door betrekkelijk zwakke af deelingen als compag nieën, halfbataljons>, waarbij tot verhooging van vuuruitwerking en eigen moreel dekkingen zullen worden opgeworpen. 2e Het aanbrengen van hindernissen op en onbruikbaar ma ken van de toegangswegen tot het brandpunt onzer stelling. 3e Het leggen van hinderlagen en het verrassend onder vuur nemen der vijandelijke afdeelingen van uit daartoe geschikte en versterkte terreinpunten (guerilla's) enz. enz.. In 't algemeen dus handelingen, waarvoor de vijand zich ontijdig geplaatst ziet en die hem zoo lang mogelijk ophouden en hem verzwakken en vermoeien, dus.... het moreel zijner troepen op een zware proef zullen stellen. Bij dergelijke oorlogshandelingen zal echter ook van onze infanterie veel gevergd worden. Daartoe is het aan te bevelen, dat men den man reeds in vredestijd oefene de daaraan verbonden vermoeienissen te door staan en hem in alle opzichten op zijne taak voorbereide. Men behoede hem voor onnoodige physieke vermoeienis en bloot stelling aan moreele invloeden tengevolge van minder geschikt pioniergereedschap en onvoldoende oefening in tijd van vrede. Laat ik nu overgaan tot de bespreking van de voor- en na- deelen der draagbare schop, waarbij die der tegenwoordige schop vanzelf mede in het verband zullen worden opgenomen. Elke afdeeling, welke voorzien is van eene op doelmatige wijze over die afdeeling verdeelde draagbare schop, is ten alle tijde in staat, zelfs onder het vuur van den vijand (dit hangt vooral af van de grootte der afdeeling) de voordeelen van het terrein te verhoogen en de nadeelen (open, vlak, onbegroeid) tot een mini- num terug te brengen; en wel met behulp van de schopWan neer wij ons afvragen, of dit nu ook het geval is, dan moeten wij beslist „Neen" antwoorden. Waar het pioniergereedschap door koelies wordt medegevoerd, bestaat natuurlijk nooit zekerheid, dat deze de compagnie in hare bewegingen kunnen volgen en wanneer sectiën of minder sterke afdeelingen moeten worden gedetacheerd, zal men hen toch ook moeten voorzien van schop pen, welke zij wellicht hard noodig zullen hebben. Met de draagbare schop kunnen niet- schoenen- zoowel als

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 349