14 dan de anderen, den boventoon, alleen met behulp van het gezag, ■door distinctieve teekenen gesuggereerd. Vooral op die jongeren, welke, minder vrijmoedig, een gepaste bescheidenheid aan den dag leggen, werkt die suggestie dikwijls verlammend. Zij zwij gen, niet omdat ze niets te zeggen hebben, maar wijl ze vreezen, dat, bijaldien minder juiste denkbeelden verkondigd mochten wor den, dit aanleiding zou kunnen geven voor de chefs tot niet vleiende beoordeelingen. Ook wordt hunne meening maar al te vaak met neerbuigende hoogheid aangehoord, en niet of te wei nig moeite gegeven deze te weerleggen of te apprecieeren. De oudere stelt zich in zoo'n geval te hoog, de jongere te laag, alles het gevolg van den verkeerden geest, die bij de bijeenkomsten veelal voorzit. Zullen deze werkelijk vruchten dragen, dan moeten ze worden gehouden geheel zooals ook beschaafde en ontwikkelde burgers in het belang van eenige tak van wetenschap confereeren. Het gezag, ontleend aan voorschriften, moet absoluut buiten geslo ten zijn, en alleen dat, hetwelk voortspruit uit intellectueel over wicht, gelden. Zou er wat wij niet gelooven gegronde vrees kunnen bestaan, dat alsdan de jongeren de meerderen van de ou deren zouden worden, slechts door één maatregel is daarin te voorziende bijeenkomsten af te schaffen. Expres hebben we de vereenigingen van officieren van nabij in beschouwing genomen, omdat deze ons in de gelegenheid stel len aan te toonen, hoe van het wel of niet bestaan van ver standelijk overwicht bij de ouderen eenige dienstverrichting geheel afhankelijk kan zijn. Het spreekt van zelf, dat dit niet bij alle oefeningen in een zoo hel licht kan worden ge steld, en ook, dat veel diensten, hoewel ze staan of vallen met de wel of niet bewezen intellectueele meerderheid der oudere officieren, maar niet zoo gemakkelijk en zonder groot nadeel voor het leger kunnen worden nagelaten, zooals dit des noods met de bijeenkomsten der officieren zou kunnen geschie den. Het gaat niet aan een compagnie fuseliers van een oefe ning thuis te laten, al weet men met zekerheid, dat de kapitein over zijne luitenants in verstandelijk opzicht geen poids kan uitoefenen. Die dienst wordt toch gehouden en zal, dank zij •de intellectueele krachten der andere officieren, nog wel nut

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 34