328 schoenendragenden zonder bezwaar, doch na de noodige oefening, werken en wel gewoonlijk in. knielende, zoo noodig in liggende houding (in welk geval alleen er sprake van kan zijn, dat ieder man voor zich of zijn nevenman een kleine dekking opwerpt). Tegenwoordig kunnen alleen schoenendragenden in staande hou ding de grootste voordeelen met de schop behalen. Waar nu de tijden voorbij zijn, dat men achter groote en zware dekkingen zijn heil zocht tegen vijandelijk vuur, en „onzichtbaarheid" een eerste vereischte is geworden, hetgeen een gering commandement insluit, is de waarde van de schop, wat grondverzet aangaat, veel verminderd. Nu er in werkelijkheid hoogst zelden in 't bereik van het vijandelijk vuur staande zal worden gewerkt ('s nachts), zal zij de draagbare schop niet meer overtreffen. De lange steel, welke een gemakkelijk ver weg- en opwerpen der aarde mogelijk maakte, heeft nu geen beteekenis meer. Men zal de compagnie van een grooter aantal draagbare schoppen, pikhou- weelen en bijlen kunnen voorzien, waardoor de 9 koelies per compagnie vervallen en tot andere doeleinden kunnen worden gebruikt. De pionieroefeningen in tijd van vrede zullen bij invoering der draagbare schop op elk gewild oogenblik tegelijkertijd met andere oefeningen gehouden kunnen worden en dus weinig van de werkelijkheid behoeven te verschillen. De uitkomsten, welke men in tijd van vrede heeft verkregen, zullen weinig met die in tijd van oorlog verschillen en leveren dus een betrouwbaren maatstaf op, hetgeen in sommige gevallen van veel belang kan zijn. Alles samenvattende, kom ik tot het besluit, dat de draag bare schop in alle mogelijke opzichten de voorkeur verdient. Het is wel jammer, dat in Indië over 't algemeen de grond niet zacht is te noemen, zoodat draagbare pikhouweelen in voldoende hoeveelheid moeten aanwezig zijn om de harde aard korst los te maken. Een groot bezwaar is dit overigens niet, evenmin als dat door invoering van de draagbare schop de kapmessen voor een groot gedeelte zouden moeten vervallen; daarvoor- kunnen eenige draag bare handbijlen worden medegevoerd. Welke schop en welk pikhouweel komen daarvoor nu in aanmerking

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 350