15 kunnen afwerpen. Niettemin is diezelfde oefening voor het pres tige van den kapitein noodlottig, omdat er zoo duidelijk bij aan den dag komt, dat deze zijn gezag slechts aan wet of voorschrift kan ontleenen, en derhalve niet meer dan een blind gezag kan doen gelden. Is de uitgebreidheid der vroeger aangeboden leerstof oorzaak, dat de chefs zich bij de leiding van den jongen officier na diens benoeming nog te veel moeten inlaten met elementair vakonder wijs, de omstandigheid, dat de pas benoemde 2e luitenant ver stoken bleef van een voorbereiding tot de taak, die hem bij den troep als onderwijzer zijner inferieuren wacht, maakt, dat ook ten deze de hulp van den oudere onmogelijk kan worden ontbeerd. Wel is waar zal hiervoor de practijk de beste leerschool bieden, en zal bij goeden wil na een niet al te langen proeftijd de ge schiktheid daarvoor verkregen zijn, maar, wanneer geene of slechte leiding gegeven wordt, kunnen onmogelijk de resultaten, die het onderricht afwerpt, evenredig zijn aan de moeite en toewijding daaraan besteed. We kunnen het alweer niet anders dan aan den te hoogen dunk van ons zeiven wijten, te meenen, dat we in het leger als onderwijzer mogen optreden, zonder in eenig opzicht het radicaal daarvoor te bezitten. Niettegenstaande voor ieder onzer de slechte vruchten van die opvatting zichtbaar komen bij alle theoretische oefeningen, en dikwijls ook bij de practische, blijven we niet temin doorgaan een onderwijssysteem te huldigen, waarvoor de paedagoog van den tegenwoordigen tijd niet anders dan een meewarigen glimlach kan over hebben. Zal het gemis aan voorbereiding in deze richting zoo spoedig mogelijk door de practijk worden vergoed, dan moet de jonge officier steeds en bij iedere voorkomende gelegenheid als onderwijzer fungeeren. Geen overlaten aan of bloot toezicht houden op on derofficieren, maar zelf optreden, en dit onder leiding der ouderen. Dezen zullen dientengevolge, door het geven van wenken en raad, hunne meerderheid in deze te bewijzen hebben. Hoewel we straks meer in het bijzonder het moreel overwicht wenschen te be spreken, moeten we reeds nu de aandacht er op vestigen, dat de vorming van den 2en luitenant tot bruikbaar onderwijzer niet zoozeer een verstandelijk, als wel een meer algemeen geestelijk

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 35