356 •den te zijn, kon laatsgenoemde zich naar de versterking begeven. De le luitenant Stakman kreeg een schot door den rechterarm, de Dr. v.d. Meer een contourschot aan het hoofd, beiden konden zich, zonder gedragen te worden, verwijderen. De inmiddels opgejaagde dwangarbeiders brachten de zwaarst gewonden achteruit. Ook de manschappen moesten als dragers optreden. Het bleek later, dat vele inlandsche soldaten van deze omstan digheid gebruik hadden gemaakt, om zich heimelijk van het gevechtsterrein te verwijderen. Eensklaps drong de vijand met kracht op en ging zelfs tot den klewangaanval over. De fuse liers Laurens en Monden, die zich niet meer konden verdedigen, werden afgemaakt en moesten worden achtergelaten, daar tal van inlandsche fuseliers op de vlucht gingen, zoodat de comman dant weldra slechts een twaalftal Europeanen en tien inlanders tot zijne beschikking had. De adjudant ond. off. Krüger was ook gewond en naar de versterking gegaan om zich te laten -verbinden Een oogenblik was de kapitein van Blokland zelf handgemeen en het gelukte hem persoonlijk met de sabel twee tegenstan ders neer te slaan, waarvan een nagenoeg in tweeën gedeeld werd. De klewangaanval werd afgeslagen; met medeneming van de meeste dooden en gewonden ging de vijand weer ach teruit; hij liet vijf lijken op de plaats liggen. Het was een ha chelijk oogenblik. Van de 6 dwangarbeiders waren er 2 gesneu veld en 1 gewond, tandoes waren er niet; eenigen der eerste gewonden waren daarmede naar de versterking vervoerd; doo den en gewonden moesten dus door de kameraden zelf terugge bracht worden. Werden hierbij vele bewijzen van moed en doodsverachting gegeven, even talrijk waren, vooral bij de inlanders, de voor beelden van slechte tucht. Er is daar veel over gesproken men schreef het toe aan den korten diensttijd, de meesten waren nooit in het vuur geweest. Mijns inziens lag de oorzaak in het in de laatste jaren gevolgde systeem van dekking en nog eens dekking. Noodzaakt men de mensehen om in een natte sloot •te marcheeren, om ze toch vooral aan 's vijands vuur te ont trekken, instede van dezen dat schieten op een gevoelige wijze

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 380