386 We willen hiermede natuurlijk niet te kennen geven, dat we voor Indië den eisch van groote beweeglijkheid gering achten, in geenen deele; maar wel stellen we aan een veldstuk als •eersten eisch, dat het wat ballistisch vermogen aangaat tegen iederen veldvuurmond van eenigen buitenlandschen vijand moet zijn opgewassenNo. 2 is de beweeglijkheid, natuurlijk onder voor behoud van practische bruikbaarheid te veldekunnen deze twee eigenschappen samengaan, en dit is naar onze meening niet uitgesloten, dan hebben we een vuurmond, dien we wenschen. Het belang van den tweeden eisch, groote beweeglijkheid, zal wel niemand onderschatten, en wel in verband met de groote vuursnelheid en de meerdere uitwerking van het granaatkartets schot, die men tegenwoordig door de talrijke technische ver beteringen, die in den laatsten tijd aan vuurmond en projectiel zijn aangebracht, kan verkrijgendit maakt een vlug inschieten, en ook een vlug en verrassend in stelling komen noodzakelijk, wil men niet de kans loopen door te laat inschieten zelf ver nietigd te worden. Buitendien, is behalve het verrassend openen, ook het ongemerkt afbreken van 't vuur van groot belangmen zal dit laatste wel licht bij niet te zwaar geschut kunnen doen door den vuurmond door de bedieningsmanschappen, die zich achter schilden kunnen blijven dekken, achteruit te laten brengen, waardoor de bespan ningen, waarmee men zoo zuinig mogelijk dient te zijn, gespaard blijven, in ieder geval minder verliezen lijden. Letten we op de handelingen der Boeren in hun artilleriestrijd tegen de Engelschen, dan zien we, dat dit ook hun tactiek was. Hoewel de Zuid-Afrikaansche oorlog geen voorbeelden geeft van groote artillerieveldslagen, zoo loont het toch wel de moeite eens na te gaan, wat de artillerie van weerszijden gepresteerd heeft; laten we dien strijd in enkele der belangrijkste gevechten volgen. Den 8strn December 1899 rukte Methuen tot ontzet van Kim- berley op; zijn artillerie bestond uit 5 batterijen veldartillerie en wat marinegeschutde Boeren hadden 18 stukken. Het mari- negeschut opende het vuur om de Boeren te verleiden hetzelfde te doen; dit gelukte niet. Zonder behoorlijke verkenning rukten de Engelschen den 9den vooruit; den 10den werd het zware scheeps geschut in stelling gebracht ten N. der spoorbaan, en opende ge-

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 410