388 In den regel staakten de Boeren tijdelijk hun vuur, zoodra ze zagen, dat de Engelschen in de meerderheid waren. Bij Cronjé's terugtocht liet French diens kamp met zijn rij dende batterijen beschieten; de Boeren antwoordden met hun 4 stukken op 3000 M., zagen echter spoedig in, dat zij in de minderheid waren, staakten het vuur, en trokken de stukken achter hoogten terug. French deed hierna zijn aanval; het Boe- rengeschut trad weer in werking, en bracht dien op 1000 M. tot staan. Later bij de insluiting overkwam Roberts hetzelfdede Engel schen met twintigvoudige overmacht beschoten de Boeren, die het vuur onmiddellijk staaktende aanval, die daarna onder nomen werd, kwam hem op een verlies van 2 generaals, 1 over ste en 1500 officieren en manschappen te staan. Het vuuroverwicht werd bijna nooit verkregen, niettegenstaan de de artillerie de infanterie tot 1000 M. begeleidde; als de infan terie tot op 500 M. van de stelling was gekomen, zweeg de artil lerie, dus juist als haar hulp het meest noodig was. Juist het meenemen van krombaangeschut stelt den eisch, dat ■de vijandelijke stelling zoolang onder vuur wordt genomen, dat de eigen infanterie op 200 a 150 M. gekomen is, en dus den stormaanval kan beginnen. Daarna moet zij blijven vuren op achterwaartsche troepen De Boeren waren, vooral in 't begin van den oorlog, behalve -door hun beter geschut ook door hun hooge stellingen en hun uitstekenden kondschapsdienst in 't voordeel; of het zwijgen van hun artillerie echter altijd uit een tactisch oogpunt ver antwoord was, is te betwijfelen Het schijnt, dat zij dikwijls den moed niet had het tegen de in den regel sterkere Engel- sche artillerie op te nemen Dit zag men o a den 20sten October 1899, toen de artillerie van Schalk Burger het Engelsche kamp onder Symons onder vuur nam; nauwelijks opende de Engel sche artillerie het vuur, of der Boeren artillerie zweeg. Den 5den Februari, bij de Tugela, lieten de Boeren hun stukken in den steek, als het Engelsch artillerievuur hun nabij kwamveel moeite kostte het dikwijls de bedieningsmanschappen bij de stuk ken te krijgen. Gedurende een vuur, dat urenlang duurde, kre gen zij 4 licht gewondenEen Duitsch artillerist aan Boeren-

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 412