390 waar te nemen; zij hadden gewoonlijk ingegraven batterijen zon der borstwering; hunne stukken stonden op ongelijke afstanden n.l. op 50 a 200 M. uit elkaar, zoodat ze ook daardoor minder van het vijandelijk vuur te lijden hadden. De Engelsche artil lerie toch, rekenende op de opstelling eener batterij, zooals die in Europa gebruikelijk was, schoot zich in op een enkel stuk, dat waar te nemen was, en verdeelde vervolgens haar vuur over een strook, waarin vermoed kon worden, dat de andere stukken stonden. De Boeren zorgden er dan wel voor, dat enkele stuk tijdelijk achteruit te brengen, en zich te dekken, zonder het vuur te beantwoorden. Over belegeringsgeschut, waartoe bij de Engelschen ook marine- geschut dienst deed, valt weinig bijzonders mede te deelen. Bij Ladysmith hadden de Boeren 40 stukken, waaronder 4 a 6 zware, de Engelschen 45, waarbij 2 marinestukken.. Beiderzijds waren ze zeer verdeeld opgesteld't resultaat van vier maanden artillerievuur was 55 officieren en 318 man gedood of gewond, en eenige huizen vernieldoverigens bleek het, dat het zware geschut tegen elke hoogte, hoe steil ook, kon worden opgebracht. Kartetsen, hoewel voorhanden, werden weinig gebruikt. Pantserschilden, mits gebruikt bij geschut met „glijdaffuiten", voldeden zeer; aanbevelenswaardig is het ze zoo mogelijk de kleur van het terrein te geven. Goede verrekijkers zijn voor de waarneming, met het oog op- het vuren op grootere afstanden, een bepaalde eisch, in verband met de betrekkelijk hooge prijzen, zouden ze tot de uitrusting, van de batterij moéten behooren. De hydraulische rem werkte niet altijd evengoed; later echter zijn er technische verbeteringen aangebracht, zoodat men in ver band met genomen proeven mag aannemen, dat ze thans volko men voor 't gebruik te velde geschikt is. In Zweden o.a werden in 1900, nadat bij Meppen het ballis tisch onderzoek was verricht, met geschut met vuurmondterug loop proeven genomen, om de deugdelijkheid van het materieel aan te toonen. Gedurende twaalf dagen werden in zeer moeilijk terrein, op wegen met zeer scherpe bochten, rijproeven genomen,

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 414