391 dwars door 't veld, door slooten, door bosschen, berg op en af en over rotsachtigen bodem, terwijl tot vergelijking een batterij van het oude geschut werd meegenomen; daaraan sloot zich een schietproef, terwijl de rem niet werd schoongemaakt Kleine gebreken, die zich toen voordeden, werden verholpen. In 1901 had met verbeterd materieel weer een zevendaagsche rijproef plaats bij strenge koude over een harden, ongelijken bodem; het geschut bleef vervolgens gedurende vier weken onder den blooten hemel bij een temperatuur tot —32° graden C.. Schiet proeven met het geschut, dat opgesteld was op ijs, hooge sneeuw, of hard bevroren grond, hadden goede resultaten. Het materieel, ook de rem, voldeed best. Het z.g. „Rohrrücklaüfgeschütz" werd er dan ook ingevoerd, en ook andere staten, waaronder Duitschland, dat „Federsporn- laffete" had, volgden spoedig het voorbeeld. In Italië, waar men reeds 1 ls gedeelte van 't nieuwe geschut met affuitrem had aangeschaft, werden op last van den Minister van Oorlog de proeven met de „Rohrrücklauflaffete" hervat, en we twijfelen er niet aan, of ook in Indië zullen deze affuiten blij ken kriegsmaszig te zijn. Of overigens de vuurmond na 't schot weer vooruitgebracht wordt door een veer of wel door luchtdruk, z.g. pneumatisch, is ons inziens van ondergeschikt belang; deze veeren zijn trou wens in den laatsten tijd door Krupp en Ehrhardt belangrijk ver beterd. Wat het gebruik van schilden aangaat, zij geven wel is waar aan den vuurmond een grooter gewicht, maar tegelijk zooveel dekking, dat men het nadeel van het gewicht maar in den koop moet toenemen. De generaal Rohne schrijft hierover in „die Jahrbücher für die deutsche Armee und Marine", aflevering Juni, o.a. het volgende. De schilden geven aan de 7 bedieningsmanschappen (inbegrepen den stukscommandant) zooveel dekking, dat 3 geheel gedekt zijn bij den munitiewagen, die naast het stuk is opgesteldvan de 4 overigen is de kanonnier, die aan de rechterzijde zit (dus die vuurt), geheel, de richtkanonnier, die links zit, tot op het 1) Zie ook hetgeen die opperofficier daarover schrijft in de October aflevering van dat tijdschrift. Red. Dl., I. 1903. 26

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 415