396 onze meening nooit bewerkenproeven op groote schaal dienen? dit in ieder geval te bewijzendie, hierboven aangehaald, werden toch bijna uitsluitend op stilstaande, ondiepe doelen op bekende- afstanden genomentegen diepe en zich bewegende doelen, als ook op onbekende afstanden zullen ons inziens de granaatkartetsen- met hunne grootere dieptewerking meer uitwerking hebben. Dat het kanonvraagstuk gecompliceerd is, zal zeker niemand durven tegenspreken; tal van factoren, nog niet genoemd, komen ter oplossing er van nog in aanmerking. De regeling van het vuur met granaten isb.v. veel gemakkelijker dan van dat met granaatkartetsenbuitendien wordt bij verkeer de waarneming in het eene geval een projectiel van ruim 2 KG.,- in het andere een van 6,5 KG. verschoten. Wat zal er gebeu ren. als beide partijen met dat kanon zijn bewapend, en dus el kanders pantser kunnen doorboren Door verzwaring van het pantser verliest men weer het voordeel van het geringere gewicht van den vuurmond. Waar we bij de bovenaangehaalde proeven zagen, dat de wer king van een zoo juist door het pantser gedrongen granaat zeer hevig is, vooral op de bediening, zou het niet onmogelijk zijn,, dat beide partijen in den strijd hun schilden tijdelijk buiten ge bruik stelden. Dan heeft men nog de quaestie van de caissons, die tegelijk met. de vuurmonden een geringer gewicht zouden moeten hebbenr waardoor dus een grooter getal voertuigen noodig zoude zijn. In ieder geval is het lichte snelvuurkanon eene verschijning: van beteekenis, die men niet met schouderophalen mag voorbij gaan de tijd zal moeten leeren, welk projectiel en welke vuur mond zegevierend uit dezen ballistischen strijd zal te voorschijn, komen. Daarom, hoe gaarne we ook zouden wenschen, dat de Indische- artillerie in een niet te ver verwijderde toekomst worde be wapend met het beste, wat er op 't gebied van vuurmonden is te krijgen, is een te snelle verwapening toch nooit aan te raden, willen we niet, evenals Duitschland in 1896 met de in voering van de affuitrem, de wrange vruchten van een te groote overhaasting plukken. Naar we vernamen heeft Zwitserland eenige der nieuwe vuur-

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 420