398 dan 2 stukken te laten optreden, voornamelijk om een in reserve te hebben, als het andere beschadigd of onbruikbaar wordt. De vraag, of wegens de grootere vuursnelheid de batterijen 'niet uit 2 stukken zouden kunnen bestaan, deed zich voorname lijk gelden bij de zware artillerie, wier opgaven het niet steeds noodig maken in massa op te treden. In verband met den Z. A. oorlog is verder de vraag opge worpen, of het niet raadzaam zou zijn, om bij de artillerie naast de tegenwoordige houwitsers ook vlakbaangeschut van 15 cM. in te deelenbedenking hiertegen was o.a. de vermeerdering van geschutsoorten en van munitie, die bij de 15 cM. 40 KG. weegt. Door velen echter wordt toegestemd, dat zulke stukken, alleen of paarsgewijze aangewend, het meest tot hun recht zullen ko men, en dat de bezwaren van aanvoer van munitie in een land met goede wegen niet zoo overwegend zijn; deze toch kan plaats hebben in voertuigen, die hetzij door paarden, hetzij door stoom of electriciteit worden voortbewogen. In 1901 hadden in Oostenrijk proeven, om gewone motorwagens als voorspan te gebruiken voor geschut en munitie van 15 cM., reeds goede resultaten opgeleverd. Door samenwerking van dergelijke machines met de krachten van mensch of dier zal men ook in staat zijn ze buiten de wegen te vervoeren. Waar de industrie afneembare pantsers levert, die tegen vol treffers van veldgeschut dekken, zou zulk geschut met een der gelijk pantser moeten worden uitgerust, om, naar gelang van de omstandigheden, al of niet daarmede voorzien, aangewend te wor den tegen rivierovergangen, troepenconcentraties, 't opwerpen van versterkingen, enz. enz.. Zooals we boven vermeldden, hebben de meeste staten hunne batterijen, niettegenstaande de grootere vuuruitwerking van het moderne geschut, op hun vroegere sterkte gelaten; ook het tac tisch optreden van de artillerie bleef over 't algemeen zooals vroegeralleen Frankrijk was de baanbreekster voor eene nieu were richting. Ten eerste werd daar het aantal stukken van zes tot vier te rug gebracht, zonder echter het aantal batterijen te vermeerderen. Grooter echter was de verandering in het tactisch optreden

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 422