401 100 M. uit elkander liggende afstanden); de uitwerking was bijna dezelfde; door de 2 batterijen werden 51 doordeééne 45 °/o der trefbare figuren buiten gevecht gesteldhad de ééne batterij haar voortgezet vuur herhaald, dan had zij in gelijken tijd met minder munitie meer uitwerking gehad. Dit verschijnsel, dat meerdere batterijen, die tegen een doel van matige breedte vu ren, elkaar bij het inschieten hinderen, deed zich dikwijls voor; 't is niet de bedoeling, dat een groot aantal stukken zoo spoedig mogelijk in 't vuur komen, maar dat veel schoten het doel treffen. Bij meerdere genomen proeven kreeg men een dergelijk resul taat; het opstel in de Revue geeft echter toe, dat in werkelijk heid minder verliezen zouden geleden zijn, daar de bedieningen der doelbatterijen bij 't snelvuur zich dan beter zouden gedekt hebben. Wat punt 2 aangaat, zoo zien we, dat het de bedoeling is, om de batterijen, die niet schieten, of met afgelegde stukken te houden in, wat de Duitschers noemen „Feuerbereitschaft" (en posi tion de surveillance), of opgelegd in „Bereitstellung" (position d'attente). De eerste dienen om nieuwe doelen, die optreden, onder vuur te nemen, of wel om hun vuur te concentreeren op doelen, die niet voldoende onder vuur zijn genomen de commandant dier batterij verkent de breedte van het doel, bepaalt de afstanden enz. tegen de voornaamste punten; die van een batterij in „Bereit stellung" verkent de artilleriestellingen, die voor hem in aanmer king kunnen komen. Wat het innemen van artilleriestellingen aangaat, staat voor geschreven, dat men, met in achtname van den gevechtstoestand, vooral bij 't begin van 't gevecht zoo veel mogelijk tegen 't ge zicht gedekte stellingen moet kiezen, en het moet vermijden, lange, spoedig op te sporen linien te vormen. Het in stelling- komen moet voorzichtig worden voorbereid, waarbij, met inacht- name van de mogelijkheid tot het gemakkelijk overbrengen van bevelen, zoo mogelijk van het geheele beschikbare front moet worden gebruik gemaakt; de tusschenruimten moeten dus zoo groot mogelijk worden genomenomstandigheden kunnen ech ter gebieden de dekking te verlaten, vooral voor de batterijen, die den infanterieaanval moeten begeleiden, of wel de tusschen ruimten tot een minimum terug te brengen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 425