402 Wat het „tir progressif' aangaat, is het wel van belang enkele beschouwingen te lezen, die in de Revue d'Artillerie van Sep tember 1902 daarover voorkomen onder het opschrift „Une opinion italienne et une opinion allemande sur le canon a tir rapide". Hierin worden de meest belangrijke gedeelten van het werk van den generaal Rohne, getiteld „Die französische Feldartillerie", weergegeven. Wij halen hieruit het volgende aan „Men heeft aan het „tir progressif" een groote munitiever spilling ten laste gelegddeze meening deel ik in geenen deele, en wil dit nader aantoonen. Nemen we het meest ongunsti ge geval, dat van het „tir progressif avec fauchage". In dat geval zal het vuur van een batterij een terreinstrook van 200 M. breed en 500 M diep zoodanig onveilig maken, dat het voortgezet vuur (tir d' efficacité) de 14400 kogels van 48 G. K. T- ongeveer gelijkmatig over die 100000 M2 zal verdeelen, d.i. 1 kogel op 7 M2. Men stelle zich in deze ruimte een doel voor van 1 M. hoog, dan zal het aantal treffers afhangen van de grootte der bestreken ruimte. De invalshoek van de kogels van de G. K. T. is zeer verschillend, maar gemiddeld mag men aannemen, dat die hoek gelijk is aan den invalshoek van het projectiel zelf, als dit niet springt, misschien iets grooter. Nu is op 2500 M. die hoek on geveer 6 graden; de bestreken ruimte voor een doel van 1 M. hoog is dan 9 M. (aangenomen is een Y0 van 580 M., en een ge wicht van 6J KG.) Een schijf van 1 M. hoog zou dus 9 maal zooveel treffers krijgen als een horizontale strook, die even breed is, maar een diepte heeft van 1 M. Een schijf van 200 M. breed en 1 M. hoog moet dus evenveel treffers ontvangen als een horizontale strook van 1800 M2., d.w.z. 257 (1800: 7=257), of in een rond getal 250, of l1/* treffer per M2. schijf. Men stelle zich nu voor, dat in een strook, die op die wijze onder vuur wordt genomen, een batterij van zes stukken als doel is opgesteld; deze zal dan, op reglementaire wijze opgesteld, een kwetsbare oppervlakte aanbiedgn van 20 M2. en dus 25 treffers ver krijgen. Indien zij hierdoor niet totaal buiten gevecht gesteld wordt, zoo is het toch zeker, dat het daardoor in een zeer kor ten tijd toegebracht verlies haar voor 't oogenblik alle vrijheid

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 426