403 - van handelen zal benemen. Meer resultaat behoeft men niet te- verkrijgen." Vervolgens wordt een der schietvoorbeelden volgens het Fran- sche schietreglement behandeld, en worden daarna de voordeelen van de Fransche schietmethode aangetoond, met ten slotte een aanbeveling aan de officieren, die in het bijzonder belang stellen in deze schietvraagstukken om de 24 voorbeelden, die het Fransche reglement aangeeft, grondig te bestudeeren, en ze zoo noodig te vergelijken met de schietresultaten, die men volgens het Duitsche reglement zou verkrijgen, natuurlijk in de veronderstelling, dat de resultaten van waarneming dezelfde blijven. Rohne noemt de Fransche methode elastisch, en veel vrijheid van handelen latend aan den batterijcommandant, en zegt verder, dat de vuurleiding door de vermindering van het aantal stukken zeer is vergemakkelijkt; met een batterij van zes stukken zou een dergelijke wijze van schieten ondoenlijk zijn. Ook de beschouwingen over het inschieten volgens de Fran sche methode en de daaraan verbonden voordeelen zijn zeer lezens waard volgens het Fransche reglement heeft dit voldoende nauw keurig, maar niet zoo precies plaats, als dat in reglementen van andere staten wordt aangegeven; het doel is met het voortge zet vuur te beginnen, vóór de vijand met zijn inschieten gereed is- In verdere uitweidingen over het opstel in de Revue willen we niet treden; alleen willen we nog de ons inziens zeer juiste opmerking vermelden, die gemaakt wordt over de waarde, toe te kennen aan de resultaten, bij dergelijke proeven op schiet- terreinen verkregen, n.l.: „Niemand kan verzekeren, of de uitwerking van vuur op het gevechtsveld de helft, '/ao of slechts 1/100 zal zijn van die, ver kregen in tijd van vrede. Indien het resultaat, verkregen op het oefeningsterrein, het gevolg is van het juistheidsschot, zal de waarschijnlijkheid, een dergelijk resultaat op het gevechtsveld te verkrijgen, zeer gering zijn; indien dit resultaat echter ver kregen wordt door de verspreiding van de schoten over een groote oppervlakte, zal men in tijd van oorlog op een resultaat kunnen rekenen, dat dit nabij komt". Wanneer we hiermee ons opstel beëindigen, dan hopen we eenigszins het doel, dat we met de plaatsing ervan in het mili-

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 427