408 Een groot voordeel, dat de Boeren boven ons handen, waardoor een half dozijn hunner vuurmonden in staat was het tegen een gelijk aantal Engelsche batterijen vol te houden, was de volmaakt onzichtbare opstelling hunner vuurmonden. De Boer zorgde allereerst voor gezichtsdekking; de Engelsche batterijcommandant stelde zijn geschut ongedekt op in een rechte lijn met gelijke tusschenruimten, de kanonnen op zoodanigen af stand van elkander, dat een G-.K., tusschen twee stukken invallend, de bedieningsmanschappen van beide buiten gevecht kon stellen. Somtijds is het voor den aanvaller onvermijdelijk om zich in open terrein op te stellen, doch het mag, indien de artilleriecom mandant besloten is zijn vuurmonden gedekt op te stellen, een zeldzaamheid heeten, als niet een kleine golving in het terrein, eenig struikgewas, of andere dekking gevonden kan worden. Ik heb een Eugelsche batterij onder hevig vuur van onzichtbare tegenstanders in de open vlakte opgesteld gezien, terwijl een hon derdtal M. verder een hooge maïsaanplant dekking bood. Stout moedigheid is aan dit optreden niet te ontzeggen, maar menig een heeft het met zijn leven betaald. Het kan voorkomen, dat artillerie elke gedachte aan zelfbehoud moet ter zijde stellen, doch een der lessen van den oorlog is, dat niemand blootgesteld moet worden aan het vuur, dan wanneer dit strikt noodig is. Een andere opvatting, wellicht in Europeesche oorlogen gerecht vaardigd, had voor ons nadeelige gevolgen n.l. de weerzin om een batterij te splitsen. In menig geval waren de troepen voor ern stige verliezen gespaard gebleven, als ze hadden kunnen beschik ken over een enkelen vuurmond. Minder dan een batterij van zes stukken werd, helaas, niet bij een troepenmacht ingedeeld. De Boeren zonden hun kleine afdeelingen met één vuurmond uit, wij zonder zulk een wapen, waardoor we bij eene ontmoeting steeds in het nadeel waren. Een ander punt is zoo pijnlijk om aan te roeren, dat men ge neigd zou zijn er over te zwijgen, lezen we verder, ware het niet van te veel gewicht, n.l. het gevaar, dat de artillerie op de eigen troepen vuurt, wat in dezen oorlog herhaaldelijk voorkwamhet gebruik van uitstekende kijkers is een der middelen om dit te voorkomen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 432