409 Wat betreft de uitwerking van het artillerievuur, deze oorlog deed ons opnieuw zien, dat ze betrekkelijk gering is op verspreide, gedekt, opgestelde troepen. Ook de genietroepen wenschtde schrijver in de toekomst bereden. Omtrent den geneeskundigen dienst merkt hij op, dat het niet aan het personeel te wijten was, dat het in zooveel opzichten te kort schoot in de vervulling van zijn taakmenigmaal was er gebrek, zoowel aan personeel als aan instrumenten. Hij bepleit de oprichting van een reservekorps, uit civiele ge- neesheeren bestaande. Ten slotte zegt de schrijver, dat het Engelsche leger meer behoef te heeft aan verbetering dan aan versterking, dat aan de opleiding de grootste zorg moet worden besteed, en dat er een eind moet komen aan het uiterlijk vertoon, dat minderwaardigen aantrekt, maar een ernstig man hindert. Alvorens een ander werk omtrent den Boerenoorlog te behande len, zij het mij vergund, hier volledigheidshalve, in verband met latere besprekingen, den korten inhoud van eene nieuwe brochure van v. Reichenau, getiteld„Stahlgeschoss und Schutzschild, eine neue Phase in der Entwickelung des Feldgeschützes" te doen volgen. Zooals te verwachten was, zegt de schrijver, heeft de verbit terde strijd tusschen schilden en projectielen ook bij de veldartil lerie niet lang op zich laten wachten. Als nieuw strijdmiddel tegen het schild der veldvuurmonden is de stalen G.K. kogel en het geheel of gedeeltelijk uit staal vervaardigde geweer projectiel beproefd, van welke proeven op de Dusseldorfsche tentoonstel ling de resultaten te zien waren. Tevens zag men daar den uitslag eener beschieting van het Fransche veldkanon, beschut door Kruppsche schilden van 3 mM. van hard staal, op den afstand van 3500 M. met het 71 a eM. veldkanon L/30, met G.K. van 6 KG. (gevuld met stalen kogels van 10 G.), welke een aanvangssnelheid hadden van 500 M.. Van de 80 kogels, die de schilden getroffen hadden, waren ei 63 (79 °/o) doorheen gegaan; van de, zich achter de schilden be vindende, 16 schijven (8 staande en 8 knielende schutters voorstel lende) werden er 13 (81 °/o) door 62 kogels getroffen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 433