411 A. het grootere kaliber; 1. door het aanbrengen van schilden, die afdoende beschermen, -wordt het gewicht te groot 2. het verbruik van een groot aantal projectielen bij het be schieten van gepantserde, slechts door voltreffers buiten gevecht te stellen, artillerie 3. bij het gebruik van G.Kn. welke de eenige rationeele reden is voor het gebruik van grooter kaliber eene te velde te inge wikkelde schietmethode 4. de uitrusting met G. en GK. bemoeilijkt de munitieaanvulling; •5. een grooter aantal voertuigen is noodig voor het meevoeren van een voldoenden munitievoorraad 6. het diep indringen van den affuitstaart in den grond bemoei lijkt het gebruik van den vuurmond, vooral bij het verwisselen van doel. B. het kleinere kaliber. 1. het aanbrengen van schilden, die afdoende dekking geven tegen infanterievuur, is mogelijk 2. de schietmethode is uiterst eenvoudig; 3. de uitwerking is gunstig tegen alle voor een vlakbaanveld- -vuurmond geëigende doelen 4. het aantal schoten is in verhouding tot het munitiegewicht belangrijk grooter 5. het weinig indringen van den affuitstaart in den grond ver gemakkelijkt het gebruik van den vuurmond; 6 de tactische bruikbaarheid van den vuurmond wordt grooter door vermindering van het totaalgewicht. Ten slotte geeft de schrijver nog de volgende tabel, waarbij dij opmerkt, dat hier sprake is van munitiehoeveelheden, die in verhouding tot de gestelde taak zeer klein mogen worden genoemd. In de tabel zijn ook aangegeven het aantal G. K., die hetzelfde gewicht hebben als de verbruikte G.. Toegegeven zal moeten worden, dat met een zoo gering aan tal G.K. nauwlijks te bereiken is, wat met het gelijk gewicht aan G. bereikt werd, waarbij nog komt, dat dit aantal G.K. ge woonlijk niet voldoende is om zich in te schieten. Onder het •opgegeven aantal G. zijn ook begrepen, die voor het inschieten gebruikt werden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 435