413 Daarom is het niet hetzelfde of gewonden verkregen worden door het onhoorbaar naderend geweerprojectie], of door een met veel geraas springende G., omdat het eerste niethet laatste wel door velen opgemerkt wordt en daardoor nadeeligen invloed uit oefent. Hiermede moet rekening worden gehouden en niet met de gaten in de schijven alleen. De moreele factoren dienen daarom bij de bewapening en op leiding van den troep een groote en voorname rol te spelen. Dat dit nog niet geschiedt, komt, omdat bij vredesoefeningen de, in den oorlog het meest op den voorgrond tredende, moreele invloe den niet in rekening kunnen worden gebracht. In den oorlog merkt een ieder ze opheeft dit bovendien verrassend plaats, dan oefenen ze grooten invloed ten kwade uit. Ten slotte volgen hier nog de woorden, waarmede de schrijver zijn brochure besluit: „Betrachtungen dieser Art dürften durchaus geëignet sein, den kleinkalibrigen Granatgeschützen die Wege zu ebnen, denn sie geben ein treffliches Mittel an die Hand auf Knochen und Ner ven zugleich zu wirken. _Das leichte Granatgeschütz stellt sich also, von welcher Seite man es auch betrachten mag, als eine kriegstüchtige Waffe dar es ist beiveglich, einfach in seiner Handhabung, kraftvoll in seiner Wirkung und eindrucksvoll auf die Nerven der Beschossenen Ich glaube mich deshalb in der Behauptung nicht zu tauschen, dass Geschütze dieses Typs ihren Weg um die Erde jedenfalls zu- nachst über die Versuchsplatze machen werdendenn sie verdanken ihr Entstehen nicht der subjektiven Anschauung Einzelner, sie stellen sich vielmehr als eine Verkörperung technischer Konsequenzen und als das Ergebnis der auf das Einfache hinzielenden geistigen Entwicklung dar einer Entwicklung, die durch die wachsende Komplikation der Lebensvorgange als ausgleichende Bestrebung bedingt wird. Het werk van H. C. Hillegas „With the Boer Forces" bevat belangwekkende bijzonderheden uit den grooten strijd in Z. Afrika eenige der belangrijkste gedeelten zullen hier volgen. De schrijver zegt in zijn voorwoord, dat hij zich als dagblad-

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 437