MILITAIRE CAUSERIE. Daar de redacteur van dit tijdschrift de zeer gewaardeerde beleefdheid had mij een uitknipsel uit de „Times of India" te zen den, kan ik het deze maal eens hebben over de „Dehli manoeu vres", die werden bijgewoond door den Britsch Indischen legerbe velhebber, Lord Kitchener, in hoogst eigen persoon. Ik weet niet, lezers, of het U. gaat als mij bij het lezen van militaire stukken van Engelsche zijde; ik vind die bijdragen al tijd zoo weinig deskundig gesteld, dat zij mijne bijzondere aan dacht eischen om er uit wijs te worden, en toch zal een blad als de Times of India er wel een militairen reporter op na houden. Daarbij komt, dat de redactie van dat blad de berichten niet naar de data heeft gerangschikt, wat bij een manoeuvrebeschrij ving niet heelemaal van belang ontbloot is. Eene volledige be schrijving der manoeuvres mag dan ook niet van mij verwacht worden. Wel kan ik er het een en ander uit halen, dat leer zaam is, dat bewijzen zal, hoe de Engelschen de lessen uit den jongsten Zuid-Afrikaanschen oorlog thans ook bij de oefeningen in practijk brengen, enwie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht. Voor zoover ik heb kunnen nagaan was de onderstelling, dat eene Zuidelijke partij Dehli had te beschermen tot dat verster kingen aldaar zouden zijn aangekomen. Die partij had daartoe in opdracht bij Panipat eene verdedigende stelling in te nemen. Eene Noordelijke partij moest natuurlijk naar Dehli oprukken en den tegenstand breken. De 5e December schijnt de eerste eigenlijke manoeuvredag te zijn geweest. We zien hier ook de fout gemaakt, dat de beide partijen te dicht op elkaar stonden, ten minste we vinden ver meld, dat Generaal Elliot's afdeeling (N. partij), nauwelijks af gemarcheerd, al onder vijandelijk geschutvuur kwam, terwijl met De Dehli manoeuvres in December 1902.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 448