425 ■vijandelijke cavalerie voeling werd verkregen oostelijk van de spoorlijn Karnal-Dehli. Ik acht dit altijd een groot euvel, omdat bij tekorten afstand van de handelende partijen onmogelijk de verkenning tot haar recht kan komen, vooral de cavalerie dus niet veel te doen heeft, en noodwendig gegevens ontbreken om het gevecht op behoorlijke grondslagen te beginnen. Niettegenstaande we vermeld vinden, dat de Noordpartij groote zorg had gedragen voor de beveiliging van den trein, deed eene afdeeling van de Zuidpartij onder generaal Little eene poging om den trein van de cavalerie der N. partij te vermeesteren. Het succes was natuurlijk negatief, de zwakke Zuidelijke partij, die moest terugtrekken, verloor door dat optreden een kostbaren tijd. Een regiment cavalerie van de Noordpartij, ten Westen van de spoorbaan ageerende, kreeg den last de verspreid terugtrekkende afdeeling van generaal Little aan te tasten, en dit gelukte vol komen. Achtereenvolgens werden buiten gevecht gesteld: het geschut van de Z. partij, de Gwalior en Imperial Service Lancers en een eskadron van de Central India Horse, terwijl nog latei- het 15e Hussars door de Lancers van de N. partij [het 19e Ben gal Lancers] van uit eene goede stelling werd aangetast; de Hus sars trokken in colonne terug, zoodat de Lancers gelegenheid hadden zes volle minuten een goed gericht en enflleerend ge weervuur op de terugtrekkenden af te geven. Terwijl generaal Little zich nu met zijn staf langs een weg in den rug in vei ligheid trachtte te stellen, nam een officier van het 9e Bengal Lancers den commandant der Z. partij gevangen. De Z. part;j was out-manoeuvred", trok haastig terug en ver sterkte zich bij Panipat in een stelling van ongeveer 5 mijl uit gestrektheid n.l. van het Kabri Branch Canal, westelijk van de ■Great Trunk Road tot de Jumna. Daar deze stelling dus op beide vleugels was aangeleund, en alle bruggen verondersteld waren afgebroken te zijn, het terrein verder der verdediging gun stig was, duurde het ongeveer vier dagen eer eene beslissing viel. Ook van den kabelballon of ballon captif werd.aan de zijde van de Noordelijke partij [tactischen aanvaller] een ruim gebruik ge maakt. Hieromtrent vinden wij aangeteekend: „Doordat de at mosferische toestand gunstig was, is de ballon van groote be-

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 449