24 en vervolgens te onderzoeken of deze soort tevens bruikbaar is als bergartillerie tegen den B. V. Wij komen dan tot de con clusie, dat éénzelfde kleinkaliber snelvuurkanon voor beide doel einden bruikbaar is. Reeds jaren geleden hebben Baumgarten en Langlois 1) voor speld, dat een kleinkaliber snelvuurkanon de veld vuurmond der toekomst was; andere beroemdheden in het rijk van Sancta Barbara, zooals Wille 2), hebben smalend hunne geleerde schou ders over deze profetie opgehaald en ook nu nog willen zij slechts van G. K. vuur hooren, hoewel de ondervinding, in Zuid-Afrika met pom-poms opgedaan, sommigen in hun overtuiging doet wankelen. In elk geval, waar Engeland, na de uitwerking der pom-poms bij ervaring te hebben leeren kennen, een groot aantal dezer stukken in de bewapening opnam 3), waar ooggetuigen dit ka nonnetje „eine furchtbare Waffe" 4) en „een klein wapen, dat veel uitwerking heeft" 5) noemen, waar de ervaring der Hoi- landsche attachés met deze zienswijze vrijwel overeen stemt 6), daar mag men veilig aannemen, dat de algemeen verbreide opinie, als zou de uitwerking van het granaatje te gering zijn, onjuist is. En hierdoor is de reden vervallen, waarom tot nu toe elk betoog tot invoering van kleinkaliber snelvuurkanonnen bij de artillerie van het veldleger zonder meer ter zijde kon worden gelegd. Toch is de brochure van Generaal Von Reichenau 7) nog zoo goed als dood gezwegenwij hopen, dat ons opstel niet hetzelfde lot beschoren is. 1) Die Bedeutung der Feuergeschwindigkeit der Artillerie für das Gefecht. I/artillerie de campagne en liaison avec les autre9 armes. 1892. 2) „das von Herrn Oberst Langlois als „desideratum" der Feldartillerie bezeichnete Idealgeschütz scheint einer besonderen Würdigung kaum zu bedürfen." Die kommenden Feldgeschützen. S. 11. 3) K. W. 1901/1902 III blz. 197. 4) Een Duit3cher, die aan de zijde der Boeren meevocht, in het 8ste Beiheft zum Mi- litar Wochenblatt 1901 Zie Yert. en Overdr. K W. Vijfde Serie VI blz. 15. 5) De Amerikaansche attaché, kapitein Slocum. 6) K. W. 1901/1902 III blz. 199. 7) ,,Einflusz der Schilde auf die Entwicklung des Feldartilleriematerials und der Tak- tik" Berlin 1902.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 44