REGELING DER POSITIE VAN DEN OFFICIER BIJ DE WET. Gaarne voldoen wij aan het verzoek van den schrijver, den oud! kapitein van het Indische leger L. C. van Vleuten, om de door hem in het Koloniaal Weekblad, orgaan der Vereeniging „Oost en West", geplaatste artikelen door opname in het I. M. T. in ruimer kring bekend te maken. De positie van de Oost-Indische Officieren behoort alsnog te ivorden geregeld bij de wet. In ons eerste hoofdartikel van 13 Nov. jl., traden wij op in het belang van den Inlander, in onze Oost-Indische bezittingen, en betoogden daarbij de wenschelijkheid, en zelfs de urgentie, om zijn welvaart te bevorderen, ook door het voor hem meer productief maken van de verschillende takken van zijn industrie. Wij brachten daarbij in herinnering, de woorden van Multatuli, dat Indië alleen voor ons kan behouden blijven door rechtvaardigheid en mensch- lievendheid. Daarbij vergaten wij evenwel een voornamen factor tot dat behoud, en wel: Het Nederlandsch-Indisch leger. Alléén toch met menschlievendheid en rechtvaardigheid, maar zonder deugdelijk leger is Indië onmogelijk voor ons te behouden. Dat leger, en wel een goed gedisciplineerd leger, van voldoende sterkte, voorzien van alle noodige hulpmiddelen en z.g. doode weermiddelen, vol doende geoefend en gehard en met goeden geest bezield, is ongetwijfeld evenzeer onmisbaar als menschlievendheid en rechtvaardigheid; en daarom behoort de behartiging van de belangen van dat leger wel deugdelijk óók tot de roeping van allen, die prijs stellen op het behoud van onze koloniën, van Opperbestuur en Regeering in de eerste plaatsen de bespreking en de behartiging van de belangen van dat leger ook tot de schoone taak van de redactie van dit koloniaal weekblad, dat de bevordering van de belangen onzer koloniën ten doel heeft. Aan die belangen nu gaan wij ditmaal onze krachten wijden. In het pas door hem uitgegeven boekwerk „Neerlands krijgsroem in Insulinde" geeft de gep. Luit.-Kolonel van het O.-I. leger A. S. H. Booms, een welbekend en verdienstelijk schrijver, tevens ridder der Militaire Wil lemsorde, een overzicht van de voornaamste krijgsverrichtingen van dat

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 452