433 - de O.-I. officieren op treurige wijze ervaren, dat zij nog steeds erg stief moederlijk werden bejegend, en werden tal van nuttige indische instel lingen van dat leger opgeheven en waar mogelijk overgebracht naar het moederland. Wij wijzen hier maar alleen op de opheffingen van de Militaire School te Meester-Cornelis, de Artillerieschool, de Schietschool, etc. etc. Is er evenwel hoop dat, wat tot dus verre nog niet geschiedde, nu ein delijk wèl tot stand zal komen En de positie van de O.-I. officieren eindelijk zal worden geregeld bij de Wet? Wij gelooven het wèl. Wij hopen het van harte, en daarom willen wij er ook gaarne thans weder onze beste krachten aan wijden. Vooreerst hopen we op het bewaarheiden der spreekwoordenDe aan houder wint, en Frappez fort, frappez juste, mais surtout frappez souvent. Voorts heerscht (wij zijn er zeker van) bij het Ministerie van Koloniën, ten aanzien van dit brandende vraagstuk een milder geest dan ooit te voren En, last not least, hebben wij thans, als nieuw opgetreden Minister van Koloniën, een pas afgetreden actief dienend officier van het O.-I. leger, die, naar wij hopen en vertrouwen, gaarne de gelegenheid zal aangrijpen, om een schreeuwend onrecht te herstellen, en zijnen voormaligen kamera den een onschatbaren dienst te bewijzen, vooral, wanneer dit niet wordt belet door de dringende finantiëele konsekwentiën. Dat vertrouwen wordt nog in ons versterkt, door hetgeen de Minister Idenburg juist dezer dagen verklaarde in zijn „Memorie van Antwoord", en bij de verdediging zijner begrooting in de Tweede Kamer, en wel: o. a. dat hij het zijn plicht acht om aan grove misstanden een einde te maken, dus: voorzeker ook, aan den thans door ons behandelden groven en ergerlijken misstand en dat hij gaarne zal medewerken tot bevorde ring van den rechtstoestand van de Inlandsche Christenendus onge twijfeld óók, van dien der Europeesche Christen-officieren van het Ned- Ind. leger! Daarbij zal dan tevens kunnen worden behandeld, een, mede nog be staand ergerlijk verschil in den rechtstoestand van de Nederlandsche en de Nederlandsch-Indische officieren. Voor sommige, bepaald omschreven feiten en handelingen, kunnen de- Nederlandsche officieren uit den militairen dienst worden verwijderd, na dat zij hebben terecht gestaan voor een Raad van Eerde ÏTed.-Ind. of ficieren voor een Raad van onderzoek. Eigenlijk volmaakt hetzelfde. Er bestaat de bepaling, dat van het vonnis van die Raden door de Regee ring alleen mag worden afgeweken ten gunste van de beklaagden. Wanneer dan ook een Nederlandsch officier door dien Raad wordt vrij-

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 457