YOOR DE PRACTIJK. Orienteeren met behulp van de zon. De noot op bl. 15 van het voorloopig voorschrift voor den velddienst uitgave 1902 is niet geheel juist, voor wat betreft het orienteeren met behulp van de zon. Juist in de uren tusschen 9 uur Y. M. en 3 uur N. M. kan men zich goed orienteereu met behulp van de zon, omdat dan in den regel de lucht niet bewolkt is. Men heeft zich daartoe slechts 22 le goed in het ge heugen te prenten en er rekening mede te houden, dat de schaduw juist naar de tegenovergestelde hemelstreek wijst dan waar de zon staat. Door nu den voorsten man van eene patrouille slechts te zeggen hoe hij moet loopen ten opzichte van zijn schaduwbeeld, en bijaldien hij te gen de zon inloopt zijn achterman de richting te laten aangeven, zal men zien, dat een dergelijke patrouille veel minder van de aaugegeven hemel streek afwijkt dan een patr.waarbij de comdt. met een zakkompas in de hand loopt Het is mij in de practijk gebleken, dat zoowel de Europeanen als de inlanders er in zeer korten tijd aan gewennen om zich op die wijze te orienteeren en veel beter de richting houden en vooral veel vlugger voor uitkomendan wanneer men hun een zakkompas in de handen geeft. Men beproeve het slechts Onderluitenant. Wenken voor den strijd tegen den inlandschen vijand. Terecht werd in de comd's. order van 15 Mei '02 No. 69 reeds vroeger aangehaald gezegd, dat een goede spionnendienst een volstrekte ver- eischte is. Spionnen en gidsen hebben we in het tegenwoordig stadium van den Atjehoorlog brood noodig, want zonder hen is 't ten eenenmale onmogelijk om in het zoo reusachtig gebied (waaronder de diepste wildernissen tot midden in de Grajoelanden) de schuilplaatsen op te sporen van die hoof den en geestelijken, die het verzet blijven voeden, die de bevolking door 't geven van onjuiste voorstellingen gekant maken tegen de registratie en die slechts eene gelegenheid afwachten om in eenige minder bewaakte streek het verzet te doen herleven.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 466